Jak o dovolené zabezpečit svůj dům nebo byt proti zlodějům?

V době dovolených svůj byt nebo dům často opouštíme na delší dobu. V tomto čase platí dvojnásob: zavřete všechna okna a zamkněte. Základním pravidlem bezpečného chování je nechlubit se, kam, kdy a na jak dlouho odjíždíme na dovolenou – zvlášť před neznámými lidmi. Co ještě člověk může udělat? Poradil nám obchodní ředitel firmy Jablotron Alan Fabik.

Jak velký je rozdíl v zabezpečení bytu a rodinného domu?

„Hlavní rozdíl je určitě v rozsahu zabezpečení. Pokud jde o finance, zabezpečení bytu kvalitním alarmem vychází okolo dvaceti tisíc a výš. V případě domu je to zhruba o deset tisíc víc.“

Speciální elektronická zařízení mohou sama různě zapínat a vypínat třeba televizi nebo světla. Navozují tak dojem, že v domě někdo je. Kolik taková záležitost stoji?

„Dnešní moderní alarmy mají v sobě takové funkce integrované a ceny se pohybují v relacích, jaké jsem uvedl. Existuje ale řada systémů, které takto fungují autonomně. Vůbec to není drahá záležitost. Jsou to jednoduché věci, které se prostě zasunou do zásuvky, propojí s daným spotřebičem a v uvedeném čase se například rozsvěcí světlo.“

Pokud se někdo rozhodne napojit na pult centrální ochrany, co to obnáší?

„Hodně lidí už dnes takhle uvažuje a svoje alarmy na pult centrální ochrany připojuje. Základem je vybavit alarm určitým komunikačním zařízením, které většinou funguje přes sítě mobilních operátorů.

S agenturou nebo firmou, která takové služby provozuje, musíme uzavřít určitý smluvní závazek. Ceny se pohybují většinou od šesti set korun měsíčně – záleží na tom, jak velkou nemovitost chceme nechat hlídat. Dojezdové časy v případě podezření na krádež se pohybují většinou mezi deseti a dvaceti minutami.“

Je tento způsob vhodný jen pro rodinné domy, nebo i pro byty?

„Dnes už je v podstatě jedno, jestli takto zabezpečíme dům, nebo byt. Možné je obojí.“

Co byste nám poradil proti zlodějům obecně?

„Jsou to vesměs jednoduchá opatření, při kterých se můžeme řídit selským rozumem. Určitě zkuste pomocí různých zařízení vytvořit dojem, že jste doma. Další možností je soused, který občas váš byt zajde zkontrolovat.

V blízkosti bytu nedoporučuji ponechávat žádné nářadí, abychom zloději neusnadnili práci. A samozřejmě – nenechávejte doma cenné věci, které pro vás mají vysokou hodnotu. Zkuste je přesunout na jiné, bezpečnější místo. A na závěr apel všem: nebuďme lhostejní k tomu, co se děje v našem okolí.“

autor: dkf
Spustit audio