Dobrotety už pomáhají i na Vysočině

2. květen 2013

Hostem v Tandemu byla Martina Hegnerová, hlavní dobroteta na Jihlavsku. Dobrotety pomáhají nedonošeným, nemocným miminkům, jejich rodičům, personálu, nemocným dětičkám a v neposlední řadě také dětem v ústavech.

V celé České republice je asi 600 dobrotet, jen na facebookovských stránách „pobočky kraje Vysočina“ je 100 dobrotet. „Je nás hodně, pomáháme už i dětem v dětských domovech a ústavech.“

0:00
/
0:00

Martina Hegnerová se k pomoci nedonošeným dětem a dobrotetám dostala úplnou náhodou: „Moji první čepičku nosila malá Fanynka, která se narodila a měla jen 450 g. Moje kamarádka mě oslovila, jestli bych pro její kamarádku Martinu Štetkovou neuháčkovala čepičku. Její holčička Fanynka se narodila ve 25.týdnu, byla půlkilová. Takže jsem uháčkovala čepičku a byla jsem zděšená, jak malá ta čepička byla.“

Dobrotety z Vysočiny - pomáhají nemocnicích na Vysočině se starostí o nedonošené  děti. Pomáhat může každý.

Martina Hegnerová se zaregistrovala na stránkách dobrotet, a pak si našla i svoji nemocnici. Nemocnici Jihlava. Tu oslovila, nabídla své služby a z nemocnice odepsali, co by potřebovali. „Řeknou mi co potřebují, napíšu to holkám na facebookové stránky. A už se rozjíždí pomoc, někdo šije, někod plete, někdo háčkuje. Některá maminka mi šije polohovátka do inkubátorů, ponožtičky na zahřátí, čepičky. Některé maminky dělají přáníčka pro rodiče, aby jim udělaly radost,“ vysvětlila v Tandemu Martina Hegnerová.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.