Bojujete s nepohodlnou obuví? Vyzkoušejte triky pro uvolnění těsných bot
Rčení „Parádo, trp!“ platí v případě lodiček, které nás tlačí – slavnostní boty se nám tak líbí, že se jich zkrátka nechceme vzdát. Jak povolit těsnou obuv?
Nejdřív místa, která vás intenzivně tlačí, potřete zevnitř lihem, potom si oblečte mokrou bavlněnou ponožku a choďte v nových botách, ideálně pár minut několikrát denně. Pokud ani tenhle fígl nezabral, vyzkoušet můžete nahřívání usně teplým vzduchem z fénu. Botu mějte na noze a prohřívejte hlavně místa, kde vás obuv nepříjemně tlačí.
I na ty největší „tyrany“ z říše bot by měl zafungovat následující postup: Naplňte igelitové sáčky vodou, vložte do bot a dejte do mrazicího boxu. Jakmile voda zmrzne, vyndejte boty ven a vyčkejte půl hodiny. Zmrzlá voda zvětší svůj objem a těsné boty jednoduše roztáhne.
Související
-
Je libo boty z kaučuku a kávy? Česká designérka vyrábí ekologicky udržitelnou obuv
Budoucnost je mimo jiné i v udržitelné módě, věnovat se jí bude také čtvrteční podcast Budoucnost R. Podívat se na boty z hlediska ekologie už zkusili ve Zlíně.
-
Dvě zásady pro péči o kožené boty: udržovat v čistotě, krémovat v barvě
Kožené boty přesně na míru, v tom je kouzlo ruční ševcoviny. A právě tím se zabývá švec Pavel Švienty, který vyrábí celokožené boty. A není sám.
-
Boty plochou nohu nevytvoří. V takzvané barefoot obuvi žádný přínos nespatřuji, říká ortoped
Ortoped Pavel Sadovský se v budějovické nemocnici věnuje malým pacientům. Ve Zdravíčku mimo jiné odpověděl na otázku, zda by batolata měla chodit doma v pevných botičkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.