Varhanice prof. Alena Veselá slaví 100 let hrou

19. prosinec 2023

Do prvního semestru nově založené Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v roce 1947 nastoupila ke studiu varhanní hry Alena Veselá, která se za 43 let poté stala také její rektorkou. Tuto funkci vykonávala celých 7 let a to v době, která byla plná dějinných změn ve společnosti, ale také v uměleckém světě.

Proslulá interpretka varhanního díla především J. S. Bacha či Petra Ebena má na svém kontě koncertní vystoupení téměř po celém světě, reprezentativní gramofonové nahrávky. To však není zdaleka vše! Její neutuchající životní síla jí nedovoluje nechat praktické události uměleckého světa plynout bez povšimnutí. Byla bojovnicí za výstavbu nového koncertního sálu v Brně, založila Brněnský varhanní festival, pomáhá spolku Kruhu přátel hudby při Filharmonii Brno v jeho koncertní činnosti, zasloužila se o důstojné zbudování hrobu klavíristy Rudolfa Firkušného na čestném pohřebišti v Brně. K tomu stihla cestovat, před necelými 15 lety jsme ji ještě mohli potkat na lyžařském svahu, a když se dnes už nemůže věnovat své zálibě v horolezectví, pořádá každoročně svůj vlastní varhanní recitál na den svých narozenin 7. července…

Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2023. Připravil Jan Hlaváč.

autor: Jan Hlaváč
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.