Politoložka Dvořáková: Manažerské schopnosti a přirozená autorita. Baxa jako předseda Ústavního soudu je dobrá volba

8. srpen 2023

Novým předsedou Ústavního soudu se stal Josef Baxa, bývalý šéf Nejvyššího správního soudu. „Je to dobrá a logická volba,“ hodnotí politoložka. Co lze od nového šéfa a od obměněného Ústavního soudu očekávat? Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě okomentuje rozruch kolem místopředsedy Vrchního soudu v Praze Roberta Fremra a vyjádří se ke kritice ministra Jurečky za příspěvek vůči Romům na sociálních sítích.

Josef Baxa patří mezi zkušené soudce. Je to člověk, který od základů vybudoval Nejvyšší správní soud. Prokázal velké manažerské schopnosti a získal si velkou autoritu v oblasti soudnictví. Autoritu si ale získal i u veřejnosti, která tyto věci více sleduje,“ komentuje výběr předsedy Ústavního soudu ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT.

Radikální obměna

Ne nadarmo chce nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa ještě posílit důvěru veřejnosti v tuto instituci, kterou letos i příští rok čeká velká obměna soudců. „Fungování institucí je zajímavá věc. Každá instituce má svoji atmosféru, svého ducha. V momentě, kdy chcete nějakou instituci zničit, je ,výborné‘ kompletně vyměnit všechny zaměstnance. Ideální proto je, pokud se instituce obměňují po částech, pokud tam zůstává tradice, atmosféra a etika rozhodování. V případě Ústavního soudu je podle mě změna příliš radikální.“ I když takové je načasování.

Čtěte také

Podle Dvořákové to ale není šťastné. „Za deset let, pokud nedojde k předčasnému odchodu někoho ze soudců, budeme mít jiného prezidenta a zároveň nás bude opět čekat obměna soudců. V takové situaci vždycky hrozí, že se změní kvalita obsazení. V tuto chvíli si ale myslím, že nic nehrozí.“

Josef Baxa ví, jaké povinnosti Ústavní soud má. „A i ono zcivilnění je nesporně dobře, protože pro většinu občanů je hodně složité rozhodnutí soudu vnímat. Pan Baxa byl naštěstí pověstný tím, že i u rozhodnutí Nejvyššího správního soudu dbal na jazykovou kulturu, aby tedy rozhodnutí byla nejenom právně správná, ale aby byla také jazykově přijatelná pro běžné lidi.“

První mezi rovnými

Pavel Rychetský stál v čele Ústavního soudu 20 let a nepochybně instituci svojí osobností velmi ovlivnil. „Předseda soudu je samozřejmě první mezi rovnými. Není to někdo, kdo diktuje soudcům, jak mají hlasovat, ale jde o to, jakou nastaví atmosféru, zda má přirozenou atmosféru a lidé mu důvěřují.“

Podle Dvořákové se toto Pavlu Rychetskému podařilo dobře. „Jeho autorita i autorita soudců, kteří tam byli s ním, přispěly k tomu, že Ústavní soud je dnes z hlediska veřejného mínění velmi důvěryhodná instituce, na rozdíl od mnoha jiných institucí, kterým veřejnost příliš nevěří.“

Spustit audio

Související