Ozvěny války budeme léčit ketaminem. Posttraumatický syndrom si nesou miliony Ukrajinců

Největší audioportál na českém internetu

Kupjansk, Ukrajina; Nevybuchlá střela u bytového domu ve městě Kupjansk, kde stále probíhají boje s ruskými okupanty (z 25. září 2022) | Foto: Fotobanka Profimedia

Trauma se naplno otevře v momentě, kdy rakety přestanou padat, upozorňuje zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný

Těžké otřesy mozku od neustálého vybuchování granátů, strach ze smrti anebo ze ztráty blízkých. To je jen krátký výčet situací, které vedou k posttraumatickému syndromu u vojáků i civilistů, kteří žijí v blízkosti války. Čeští lékaři chtějí na Ukrajině začít s jeho léčbou pomocí psychedelik, látek, které mění lidské vnímání a ovlivňují emoce i dávné zážitky. Od dárce získali přes 20 milionů korun a začínají školit lékaře na jedné tamní, kvůli bezpečnosti nejmenované klinice.

„Opakovaně jsem je navštívil a na jejich program jsem napasoval terapii, která využívá látku ketamin, což je látka, která má psychedelický potenciál, ale normálně se používá jako anestetikum. Na Ukrajině je snadno dostupná,“ popisuje psychiatr Jiří Horáček.

Čtěte také

Podle ukrajinských úřadů trpí posttraumatickým syndromem zhruba čtyři miliony vojáků i civilistů. Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný tento projekt plně podporuje. „To, co je dnes vysilující sprint, tři roky trvající prohlubování traumatu, tak se naplno u populace otevře v momentě, kdy rakety přestanou padat,“ nastiňuje Kopečný.

Projekt připravovali čeští psychiatři dva roky a v první fázi je do něj zařazeno 60 vojáků. Celá terapie je podle Jiřího Horáčka vymyšlená tak, aby ji mohl s pacienty provádět i méně vzdělaný personál, a to dokonce i v polních podmínkách.

„Ta léčba je jednoduchá a relativně krátká. Protokol trvá tři týdny a je přímo adaptovaný na podmínky nedostatku profesionálů v oblasti duševního zdraví. Může to dělat de facto kdokoliv, samozřejmě se musí zacvičit,“ vysvětluje psychiatr.

Léčbu posttraumatického syndromu psychedelickou terapií považuje Jiří Horáček za velmi nadějnou.

autoři: Ľubomír Smatana , jkh

Související