O důvodech vzniku Mezinárodního dne žen, i boji o volební právo s historičkou Kateřinou Portmann

8. březen 2024

Zdá se vám, že jít k volbám je naprostou samozřejmostí pro každého z nás? Nebylo tomu tak vždycky a týkalo se to především žen.

Redaktorka Jana Švecová při rozhovoru s historičkou Kateřinou Portmann

Například v Československu mohly ženy k volbám až od roku 1920 a ve Švýcarsku se volební právo pro ženy uzákonilo až v roce 1971, a to zdaleka ne ve všech kantonech.

Za svá občanská práva bojovala ženská hnutí už od konce 19. století. A právě odtud se vzaly počátky Mezinárodního dne žen.

„Počátky oslav MDŽ, těch oficiálnějších, můžeme vysledovat do roku 1911 v Dánsku, Německu a Rakousku - Uhersku. Jejich předhistorie sahá do konce 19. století do USA, kde ženy vyrazily do ulic, aby prosazovaly svá práva, to podstatné bylo právo volební. Oficiálně se mezinárodním svátkem stal až v roce 1977,“ vysvětluje historička Kateřina Portmann.

Co měly oslavy MDŽ lidem říct? Jaká byla volební práva žen v Rakousku – Uhersku? A jaké bylo ženské hnutí na Liberecku? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.