Kupní smlouva o převodu nemovitosti musí mít písemnou formu, říká právník Leoš Vyhnánek

29. červenec 2019
Právní poradna

Náležitostí kupní smlouvy, které musí být řádně naplněny, je hodně. „Musí ji vlastnoručně podepsat účastníci nebo jejich zástupci,“ zdůrazňuje JUDr. Leoš Vyhnánek.

Nemovitost je něco, s čím se nedá pohnout. Je to věc, kterou nemůžeme z povrchu země přesunout jinam. Primárně jsou to pozemky. „U kupních smluv se dlouho chybovalo.  Prodávám-li například dům, tak pro katastr nemovitostí je podstatné, že prodávám pozemek. Na něm dům stojí a je-li pevně spojen s povrchem, tak je stavba pouze součástí pozemku,“ vysvětluje olomoucký právník.

Kupní smlouva má stále více stran. Je potřeba vychytávat spoustu drobností. Navíc přibyly nejrůznější druhy ochrany osob, kterých se smlouva může dotknout. „Například manžela, manželky, kteří sice nejsou vlastníky, ale v domě bydlí,“ říká Leoš Vyhnánek. Přibyl i energetický štítek.

Nejčastěji se chybuje ve správné identifikaci prodávané nemovitosti. Stačí třeba obyčejný překlep v čísle parcely. Vyplatí se proto oslovit odborníka, který dokáže předejít případným problémům.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.