Když máte vysoký krevní tlak dobře zaléčený, můžete si dát i dvě espresa. Ale ne turka nebo kávu rozpustnou, radí kardiolog Miloš Táborský

7. červen 2022

Kardiolog Miloš Táborský zasedl ve studiu k šálku kávy. Kávu schvaluje. Jeli člověk zdráv, může si dát maximálně čtyři kávy za den. Je velkým příznivcem telemedicíny. Vysvětlí, jak probíhá monitoring srdce. Jaké jsou výsledky preventivních programů? Jak hodnotí zdravotní systém v Česku? Jak jsou na tom ukrajinští uprchlíci? Proč považuje za prospěšné mít pejska? „Vůbec se nestydím, že si se svým psem dávám pusu,“ směje se kardiolog Miloš Táborský.

„Když máte vysoký krevní tlak dobře zaléčený, můžete si dát jednu nebo dvě kávy italského espresa. Rozhodně nedoporučuji kávu rozpustnou nebo turka, tam je množství kofeinu hůře definovatelné,“ připomíná přednosta Kardiologické kliniky v Olomouci. Naopak není příznivcem energetických nápojů.

Srdce můžeme monitorovat třeba i v USA

Miloš Táborský propaguje distanční medicínu. „Je důležité, aby ji měla k dispozici i babička z Horní Dolní. Dneska jsou chytré kamery, které umí změřit teplotu, tlak. Zlomenou nohu telemedicínou nevyřešíte, ale je to výborné pro chronicky nemocné a seniory. Telemedicína je jedním z předpokladů udržitelnosti vysokého standardu medicíny v Česku.“

Jak probíhá distanční monitoring srdce? „Sledujeme 2700 pacientů. Ráno přijdeme do práce a tam máme třeba 10 pacientů označených červeně, že mají problém. Voláme jim, jak se cítí, jestli přijdou do centra. Voláme třeba i jejich lékaři, že má pacientka fibrilaci síní, aby jí dali protisrážlivou léčbu, jinak může dostat mrtvici... Tato data není problém sbírat, i když pacient cestuje třeba po USA.“

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.