Jitka Novotná
Moderuji Stříbrný vítr a Příběhy z kalendáře, dramaturguji Noční Mikrofórum.
Životní motto:
V každém životním období převažuje jiné. Momentálně, zejména v souvislosti s mými dětmi a jejich výchovou, mi na mysl často přichází, že jak se do lesa volá, tak se z něj i ozývá.
Co dělám v rozhlase:
Na Dvojce moderuji pořady Stříbrný vítr, Hudba, kterou mám rád, a společně s Janem Čenským také Příběhy z kalendáře. Dramaturgicky se starám o Noční Mikrofórum a Nedělní Dobré ráno. Na Vltavě provázím posluchače přímými přenosy i záznamy koncertů, nejčastěji v interpretaci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, se kterým spolupracuji od roku 2000. Čas od času mě rozhlas vyšle i na pódium – třeba při festivalu Prix Bohemia Radio nebo při předvánočních koncertech s našimi slovenskými kolegy z RTVS.
Před rozhlasem:
…jsem v rodném Uherském Brodě zpívala a tancovala v souboru Olšava, který vedl můj otec, zpěvák a primáš. (Ozvěnou těch dní je kapela ČaroTaJ. Zpíváme v ní společně se sestrou Taťánou.) Také jsem musela docházet do hodin houslí, němčiny a angličtiny (jejichž význam jsem docenila mnohem později). V Brně jsem studovala muzikologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a obor hudební výchova – němčina na Pedagogické fakultě téhož ústavu. Po krátkém období profesního tápání (Ministerstvo zahraničních věcí, časopis Týden, ekonomický týdeník Euro) jsem šťastně zakotvila v médiích. Kmenově v Českém rozhlase, formou externí spolupráce i v České televizi.
Co mě baví:
V práci nikdy nekončící poznávání a jedinečná setkání. Okamžiky, kdy si povídáte s Liborem Peškem, Martinem Hilským, prof. Josefem Kouteckým, Eliškou Balzerovou, Jiřím Kyliánem, Radkinem Honzákem, Jiřím Dědečkem, Elínou Garančou, José Curou, Editou Gruberovou, Mischou Maiskym nebo třeba Juanem Diegem Flórezem, jsou přece samy o sobě úžasným honorářem. A v mnohém i inspirací.
Jinak mě baví leccos, knihy, filmy, voda, kolo, cestování a dobré jídlo. Nejkrásnější na tom je, že všechny tyto záliby sdílím se svými dětmi.
Co mě nejvíc dostane:
Když jsou si lidé lidmi – navzdory funkcím a slávě.
Všechny články
-
Královna Viktorie. Nejmocnější žena světa porodila devět dětí a přežila sedm atentátů
Ve věku 81 let zemřela 22. ledna 1901 královna, která vládla Spojenému království 63 let a sedm měsíců. Doba jejího panování je známá jako viktoriánské období.
-
Eliška Přemyslovna. Matka Otce vlasti, hrdá královna zrazená svým vlastním mužem
Eliška Přemyslovna se narodila 20. ledna 1292. Původně se měla stát řeholnicí. Vyslyší však přání části šlechty, a vdá se za o 4 roky mladšího Jana Lucemburského.
-
Stala se Šárka Volemanová u pořadu Moci bez nemoci svědkem zázraku?
Dříve měla v médiích pozici odbornice na vztahy, dnes k ní asi nejvíc patří tematika zdravotní. Kdy se Šárka Volemanová u pořadu Moci bez nemoci stala svědkem zázraku?
-
Daguerrotypie. Zájemci o portrét byli upnuti do držáků, aby na snímku nebyli rozmazaní
Francouzská akademie věd v Paříži oznámila objev daguerrotypie 9. ledna 1839. Fotografický proces vynalezl Louis Daguerre. Expozice se pohybovala od pěti do třiceti minut.
-
Jack London. Uznávaný a bohatý spisovatel pracoval od devíti let. Živil se i jako ústřicový pirát
„Na Klondiku jsem se našel. Tam nikdo nemluví. Všichni přemýšlejí. Dá vám to správný pohled na svět,“ napsal Jack London. Narodil se 12. ledna 1876.
-
Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem
Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ znamená „oceán moudrosti“. 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho byl dvakrát vyhnán ze své země, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.
-
Hudebník Michal Pavlíček. Kdy se z něj stal náruživý propagátor procházek s potomky?
Usměvavý, v pestrobarevné košili a otevřený každému tématu byl v rozhovoru originální a po zásluze uznávaný hudebník Michal Pavlíček. Co si jako kumštýř trošku vyčítá?
-
David Bowie. Extravagantní vizionář z vesmíru
Britský hudebník David Bowie se toužil stát slavným už od dětství. Měnil svůj vzhled i identitu. Nečekaně se zjevoval a zase mizel na scéně pop music po celých pět dekád.
-
Gerald Durrell. Moderní Noe, který založil zoo jiného střihu
Moderní Noe, tak nazývali britského spisovatele a přírodovědce. Založil zoo, kam získával vysoce ohrožené druhy. Pokud nebezpečí pominulo, vracel je do volné přírody.
-
Čím ho v Kanadě obdaroval Josef Škvorecký, prozradí herec a autor Jan Jiráň
Já si zapisuju situace, které mě pobaví, říká herec, hudebník a režisér Jan Jiráň. Poslechněte si, jak se potkal s indiány nebo kterak se převtělil v Alberta Einsteina
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »