Jak se žije s vlky. Je to šok, najít za rozednění pět roztrhaných ovcí, říká farmářka z Podještědí

18. říjen 2021

Vlci v Libereckém kraji osídlují další a další teritoria a farmáři tak musí být na pozoru. Zkušenosti s vlky už mají i chovatelé ovcí, manželé Kašeovi, hospodařící v Janovicích v Podještědí. Vypravil se za nimi redaktor Jaroslav Hoření.

Přiznám se, že se teď bojím i o psa. V noci autem objíždíme pastviny a kontrolujeme, co se tam děje…
Farmářka Irena Kašeová

Pět roztrhaných ovcí, to je výsledek útoku vlků na stádo ovcí v Janovicích v Podještědí, kde na pastvinách farmaří manželé Kašeovi. Redaktor Jaroslav Hoření tam zastihl paní Irenu Kašeovou, která je i dva týdny po události ještě otřesena. Chovu ovcí se vzdát nehodlá, takže manžele čeká investice do zabezpečení před vlčími útoky.

Jaké má paní Kašeová zkušenosti s vlky? Má svoje stádo ovcí nějak zabezpečené? Co bude farmářka dělat dál? A jak jí pomohla Agentura ochrany přírody a krajiny? Poslechněte si rozhovor.

Čtěte také

Vlci jsou státem chráněni a jejich počty se v Libereckém kraji zvyšují. Se zabezpečením svých stád především ovcí tak musí počítat stále více farmářů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.