Archetypy bez zbytečných ornamentů. SKUTR láká na Rusalku do Národního

8. březen 2024

Opera Rusalka, kterou Antonín Dvořák napsal na libreto Jaroslava Kvapila, měla světovou premiéru v roce 1901 v Národním divadle v Praze. Od té doby je trvalou součástí jeho repertoáru. Příběh o vodní víle, která doplatí na svou lásku k člověku, může být inscenován mnoha způsoby. Jak se na něj dívá tvůrčí tandem SKUTR? Poslechněte si rozhovor s Lukášem Trpišovským, Martinem Kukučkou, Tomášem Netopilem, Kateřinou Kněžíkovou, Alžbětou Poláčkovou a Františkem Zahradničkem.

Jdeme k nějakému základnímu archetypu. Ať už to je příběh holky, která dospívá v ženu, anebo nějakého člověka, který jde za hlasem svého srdce, ale narazí na jiné společenství, jinou civilizaci.
Lukáš Trpišovský

Dirigentské taktovky se ujme Tomáš Netopil, který se do Národního divadla vrací po téměř 12 letech. V titulní roli Rusalky se v alternaci představí sopranistky Kateřina Kněžíková a Alžběta Poláčková. Dále v alternacích účinkují Michajlo Malafij a Aleš Briscein (Princ), Peter Kellner a František Zahradníček (Vodník), Ester Pavlů a Kateřina Jalovcová (Cizí kněžna), Lucie Hilscherová a Jana Sýkorová (Ježibaba) a další.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.