Václav Souček: Centrálně

Že vydání stavebního povolení je neuvěřitelné klubko problémů, a stavba samotná jakbysmet, víme předlouho. 

Coby meč plamenný by měl posloužit jeden Centrální stavební úřad, a od poloviny roku 2021 by mohly zaniknout stavební úřady na radnicích… Ale ouha; unikla zvěst, že řízná rekodifikace stavebního práva byla vyhotovená soukromou právní firmou, stála nemalý peníz, a preferuje především zájmy velkých developerů na úkor pravomocí samosprávných obcí. Zkušenějším starostům se nepokrytá centralizace nepozdává a slyšitelně se ozvali. Logicky se jim nelíbí „o nás bez nás".

Stavební jeřáb

Přesuny pravomocí do centra nejsou právě v souladu s demokratickými principy, chtělo by to před tak radikálním řezem měřit, možná nejen dvakrát. I v nedělních OVM na ČT o tom šla řeč, tak možná ještě dojde na korektury zájmů.

Z filmu „Na samotě u lesa" se vžila stručná slova dědy Komárka k tomu, co padá shora.

K naučnému výkladu navrhované, jednoduché, a tuhé nápravy centrálního stavebního řízení pasuje imperativ zedníka pana Lorence z téhož filmu: „Nehoupat. Nehoupat!"

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.