O Štědrém večeru platíval půst. Opravdu bohatý stůl proto býval až na Hod Boží, tedy 25. prosince

25. prosinec 2020

Na Hod Boží nás pozvali „ke stolu". Nádherně prostřeno mají v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou a reportérka Eliška Pilařová si tam s Evou Vondrovou připomněla, že i starý porcelán, nebo pár skleniček může mít pro nás jedinečný příběh.

Tady bývala fara a když se vejde do výstavní místnosti, tak je to jako kdyby byla na faře nachystaná slavnostní večeře.

Čtěte také

Všechno se třpytí. Od toho nejjednoduššího hliněného nádobí až po krásný porculánový servis.
„Na kraji je hrnčina, kameninové nádobí, přes různé styly až po ten zmíněný porculán."

Je to krása. Mluvíme o parádním servisu.
„Prostřít si parádně stůl, to by mělo ke svátečnímu dni patřit."

Ostatně tady se i vysvětluje. Úprava stolu, dokonce i zvaní k obědu a k hostině, kávová svačina. Co všechno má obsahovat servis na kávu, jemný mrav, dobrý a špatný vkus při stole, improvizovaná svačina pro neočekávaného hosta.

Můžeme to brát s humorem, v čem se vyučily naše babičky pokud jde o stolování. Ale spousta toho platí dodnes.
„A já vám mohu říct, že v době, kdy většina z nás byla doma, tak jsem slyšela žehrání na to, že se ženy nemohou namalovat, že se nemohou hezky obléknout, že jsou pořád doma. A já jsem si říkala, proč by se nemohly doma krásně namalovat a obléknout. A využít toho, že jsme právě doma, něco dobrého uvařit a hezky prostřít."

Čtěte také

K čemu tady má Eva Vondrová nejvřelejší vztah?
„Asi k této konývce. Jsou u ní dvě skleničky, zdobené malbou a zlatem. A to se v naší rodině dědí už po mnoho generací. Na statku, kde bydleli moji předkové se jednou za rok zastavil pan biskup, do té konývky dostal vodu a pil z těchto skleniček."

„Ty věci mají příběh, vyvolává to u mne vzpomínky. A já musím obývat obrovskou chalupu, abych to měla vše kde skladovat," dodává s úsměvem Eva Vondrová.

Nádherně prostřeno mají v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Ostatně tato nádherná pasecká fara do té chalupy daleko nemá.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.