Královéhradecký kraj sloučil další dvě střední školy, chybí jim studenti

26. září 2013

Královéhradecký kraj se už několik let potýká s nedostatkem žáků na středních školách. Do prvních ročníků jich nastupuje rok od roku méně. Proto i letos vedení kraje pokračuje ve slučování škol.

Naposledy se sloučily průmyslová střední škola strojní a nedaleká integrovaná střední škola v Hradební ulici v Hradci Králové. Dalšími na řadě jsou gymnázium a střední škola informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem. Sloučit by se měly nejdříve o prázdninách příštího roku. Důvodem je málo studentů.

„Střední školy v Královéhradeckém kraji jsou dlouhodobě poloprázdné, v letošním roce nastupovalo do tříd celkem 4150 žáků do prvních ročníků, a to je stále málo. V podstatě se dá říci, že kapacity na středních školách v našem kraji jsou dvojnásobné, a na to musí kraj nějakým způsobem reagovat,“ říká mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Reaguje tím, že školy slučuje. A podle kraje i Petra Vojtěcha, ředitele větší z obou královédvorských škol, střední školy informatiky a služeb, není vyhnutí:

„Tento proces je běžný a obvyklý v celé zemi. Zřizovatelé, krajské úřady, se v případě středních škol snaží, aby se ze škol vytvářely větší celky, které budou odolnější vůči vnější situaci. Samozřejmě že ani v jedné z těch škol nevládne nadšení, spíš to chápeme jako nutnost.“

Podle kraje sloučení vždy obě školy posílí a rozšíří jejich možnosti. To potvrzuje i Petr Vojtěch. Podle něj ale budou obě školy nadále samostatné.

„Nikdo nebude rozhodovat v záležitosti gymnázia za ně, já naprosto respektuji kolegy z gymnázia, vím, že tam jsou vynikající učitelé. Sloučení a zlepšená ekonomická situace u školy umožní třeba rozšířit nabídku cizích jazyků například o španělštinu anebo rozšířit nabídku volitelných předmětů.“

Královédvorskými školami to ale podle Imricha Dioszegiho ještě nekončí.

„Asi to nebude poslední, které by se měly podle Královéhradeckém kraji sloučit, protože úbytek žáků je obrovský. Slučování by mělo ještě pokračovat.“

Které další školy postihne příště a kdy to bude, zatím není jasné.

autor: Bohuslav Štěpánek
Spustit audio