Zvířátkové Vánoce! Dárky nedostávají pouze lidé, ale i zvířata. Ta ve vrchlabské záchranné stanici

27. prosinec 2023 08:28

Sušené ovoce, suché pečivo, oříšky nebo jablka. Tohle všechno přinesli lidé zvířecím pacientům do vrchlabské záchranné stanice. Ta pořádala tradiční zvířátkové Vánoce, na které přišly desítky lidí, především rodiny s dětmi. 

Čtěte také

„Půjdeme a děti pustíme dopředu.“ Vedoucí záchranné stanice pro handicapovaná zvířata ve Vrchlabí Ondřejka Bachtíková vede skupinku rodičů s dětmi mezi klece. „Jen vás poprosím, děti trošičku korigovat na hlase. A nechoďte přímo blízko klecím.

Ondřejka Bachtíková nejdříve návštěvníkům vysvětluje, jaké je vlastně poslání samotné záchranné stanice. „Pracujeme na území Krkonošského národního parku. Tady máme poštolky a pak ještě dva krkavce. Jeden je starší. Tady jděte opatrně, ať neuklouznete se nezvrtnete si nohu. Postupně pojďte a procházejte.

Mezi návštěvníky je i maminka Eliška se svým dítětem. Co je sem přilákalo? „Handicapovaná zvířátka. Protože máme také handicapovanou holčičku, tak jsme jí chtěli ukázat lesní zvířátka, která jinak venku v přírodě neuvidíme.

Zvířátkové Vánoce! Dárky nedostávají pouze lidé, ale i zvířata. Ta ve vrchlabské záchranné stanici

„Určitě je hezké, že se tady o zvířata starají. Mělo by se to dostat ještě více do podvědomí lidí. Aby v případě potřeby pak lidé v přírodě reagovali správně, když najdou třeba nemocné neb nějak zraněné zvíře.

Z venkovních prostor se po chvíli návštěvníci dostávají do samotného centra záchranné stanice. Pracovnice Julie je zrovna vede k ježkům. „Máme tady malé ježečky, což jsou podzimní mláďata, která se nestihla zazimovat, aby zvládla zimu. Nemají dostatečné zásoby energie, jsou opravu malinká. Jsou velcí jak pomeranč, někdy ani to ne.

Čtěte také

Návštěvníci chodbou procházejí dál o oknem mohou pozorovat káňata. „Máme tady dvě káně lesní. Jsou u nás bohužel již spoustu let, necháváme je tady dožít. Ani jedno se nemůže vrátit do volné přírody.

Co obnáší práce v útulku? „Být pořád připraven a časově flexibilní. Ale je to moc hezké, když člověk zachrání zvíře a pak jej zase může vypustit do volné přírody. To je ta nejhezčí odměna.

Brány vrchlabské záchranné stanice se pro zájemce opět otevřou znovu za rok, na Vánoce.

Spustit audio

Související