Ztrácíme naši přirozenost a emoce, které jsou přes online svět nepřenosné, říká lektorka komunikace
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:36 Atmosféra a zákulisí zábavné show Rozhlas jede za vámi
- 05:49 O komunikaci a návratu do reálného světa
- 10:24 Májové bylinky pro zdraví a krásu
- 15:30 Módní trendy nahlédnou do letního šatníku
- 20:04 Poslední díl seriálu o novinkách v estetické medicíně
- 24:31Jak můžete hlasovat ve 28. ročníku ankety Šarmantní osobnost roku
Lidé spolu v dnešní době zapomínají mluvit a to se odráží nejen ve slovní zásobě, ale především ve vzájemných vztazích. Online svět sice může být dobrým sluhou a pomocníkem, ale při dnešním životním stylu a ve zrychlené době i zlým pánem.
Komunikace z očí do očí je nenahraditelná. Jsou tam emoce, vnímáme se, cítíme svoje vůně, používáme gestikulace a mimiku.
Ivona Civáňová, lektorka komunikace
Své o tom ví i lektorka komunikace Ivona Civáňová z Hradce Králové, která komunikaci vyučuje po celé České republice. A tak na zkušenosti ze současného života i pro dobrá doporučení za ní zašel redaktor Karel Sladký.
Čtěte také
„Mohli bychom víc věci zažívat v přirozeném prostředí. Ale myslím si, že mladá generace za to nemůže, narodila se do nějakého prostředí a učí se v něm žít, stejně jako jsme se my do nějaké doby narodili.“
„Chci ale říci, že je občas smutné, když komunikujete s mladšími lidmi, že odpovídají v krátkých a nesouvislých větách, jakoby SMS. Ztrácí se přirozenost a emoce, které jsou přes online svět nepřenosné. A ten reálný svět nám bohužel trošku uniká. A pak vznikají různá nedorozumění z toho, co vlastně tím chtěl dotyčný říci.“
„Je to zkrátka tak, že komunikace z očí do očí je nenahraditelná. Jsou tam emoce, vnímáme se, cítíme svoje vůně, používáme gestikulace a mimiku. to jsou všechno nepřenositelné věci. Tak to mi občas v dnešní komunikaci chybí.“
Je to ale o odvaze nemít strach z něčeho odlišného a že uděláme nějakou chybu. Vždyť přeci chybami se člověk učí.
Ivona Civáňová, lektorka komunikace
Jak se tedy vrátit do reality? Co můžeme udělat pro to, aby člověk opět žil onen reálný život?
„Mít odvahu vystoupit ze své sociální bubliny a jít někam, kde jsem nikdy nebyl. A potkávat nové lidi, poznávat věci a situace. Nebát se, že budu odmítnutý a jiný. Prostě být sám sebou a přitom se nebát zážitky zažívat. Je to vždy o tom, udělat první krok.“
Čtěte také
„Nohama být na zemi, zbytečně si neklást nějaké překážky, kde vůbec nejsou. A nevytvářet si nějaké strachy a bubáky. Takže vnést trošku té odvahy do každodenního života.“
Ovšem překonat ten strach bývá hodně těžké.
„Jistě, každý máme nějaké životní zkušenosti s odmítnutím. Je to v nás od dětství a je to i o výchově, protože jsme si museli často lásku svých rodičů zasloužit. Je to v nás hluboce zakořeněné, tedy učíme se být sami sebou a zachovat si svoji asertivitu.“
„Na druhou stranu je to ale o odvaze nemít strach z něčeho odlišného a že uděláme nějakou chybu. Vždyť přeci chybami se člověk učí. Udělám chybu, no a co. Ale už ve škole jsme vychovávání k tomu, že přeci ty jedničky jsou nejlepší. Jste nejhodnotnější člověk, když máte za jedna. Ale ono to pak životě úplně takto nefunguje.“
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Zlaté slunce pro herce Petra Kostku, vítěze populární rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku
Vítězem 28. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stal vynikající herec Petr Kostka. Převzal hlavní cenu, Zlaté slunce.
-
Zapomenuté bylinky našich babiček a recept na ořechový čaj od zkušené bylinkářky Radky Svatošové
S bylinkářkou Radkou Svatošovou si v rozhlasové kavárně povídala Lada Klokočníková nejen o podzimu a bylinách. Jako téma si obě zvolily zapomenuté bylinky našich babiček.
-
Co si muži rádi nechávají udělat v estetické medicíně? Posílají je manželky, směje se MUDr. Poláková
Říká se, že podzim a zima jsou ideálním obdobím pro zákroky estetické medicíny, od korektivní dermatologie přes rehabilitaci až po neinvazivní redukci tukové tkáně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.