„ZOO v mrazáku“ aneb Ochrana genofondů nejohroženějších druhů zvířat v divočině i v péči člověka

10. červen 2025 15:29

Dnes zamíříme ve dvorském safari parku do Výzkumného institutu ochrany genofondů. Cílem vybraných projektů, na kterých tam odborníci pracují, je ochránit nejohroženější druhy zvířat v divočině i v péči člověka. 

Proto ve dvorské laboratoři specialisté ukládají biologické vzorky zvířat do banky s tekutým dusíkem, aby se později mohl takto zamrazený materiál, který s nadsázkou označují jako "zoo v mrazáku", oživit. Pro podrobnosti k tomuto tématu zašla redaktorka Dana Voňková za ředitelem Výzkumného institutu ochrany genofondů Jaroslavem Haimy Hyjánkem.

Čtěte také

Výzkumný institut ochrany genofondů, který působí při Safari parku Dvůr Králové, je moderní pracoviště, které rozvíjí jedinečné projekty ochrany zvířat založené na nejnovějších vědeckých poznatcích. Například odebrané vzorky spermií a somatických buněk ukládá do budované banky biologických vzorků ohrožených zvířat.

Geny vzácného zvířete tak bude možné díky metodám asistované reprodukce předávat dál. Ukládání biologických vzorků do banky s tekutým dusíkem, je jeden z předmětů činnosti institutu a s nadsázkou by se dalo označit za budování „zoo v mrazáku“.

Ačkoli je odebírání biologických vzorků ohrožených zvířat a jejich ukládání do podobných zařízení zcela nové, v Česku projekt nemá rozsahem a shromažďovaným materiálem obdobu. Ukládání biologických vzorků je mimořádně praktické zejména v ohledu nezbytného oživování krve ve světových chovech.

Čtěte také

Díky možnosti transportovat pouze zmrazené buňky, není například nutné provádět transporty živých a často velkých živočichů na velké vzdálenosti.

Světově jedinečné metody asistované reprodukce využívá např. projekt BioRescue na záchranu nosorožce bílého severního, který safari park koordinuje. Obvyklé a často zásadní jsou i pro zachování unikátních plemen domácích zvířat.

Důležitost podobných aktivit stále narůstá. „Červená kniha“ IUCN uvádí riziko vymizení u přibližně 45 000 druhů. S tím sílí i snahy, které by měly vést k záchraně těchto druhů a jejich zachování pro budoucí generace. Je zřejmé, že zásadní je uchování životaschopného biologického materiálu pro budoucnost tak, aby následně mohl sloužit pro další technologie.

Jde především o uchování životaschopných somatických (tělních) buněk, případně spermií a vajíček (oocytů).

Čtěte také

Aplikovaný výzkum afrických druhů živočichů se zaměřuje především na řešení otázek spojených s problematikou záchranných chovů v lidské péči, zvláštní důraz se klade také na možnosti reintrodukce živočichů ze záchranných programů do jejich původních oblastí.

Řeší také praktické otázky spojené s reintrodukcí původních druhů živočichů v obecné rovině, včetně konkrétních příkladů původních druhů České republiky a Evropy.

Třetí skupinou témat je základní výzkum druhů chovaných v zoologických zahradách, který si klade za cíl rozšířit naše znalosti o biologii chovaných druhů.

Safari Park Dvůr Králové využívá ke své výzkumné práci laboratoře, které založil Josef Vágner, do budoucna ale počítá s novým objektem.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat