Žně zastavila voda. V Královéhradeckém kraji museli kvůli dešti přerušit sklizeň obilovin a řepky
Poslední deštivé dny přerušily v Královéhradeckém kraji sklizeň obilovin a řepky. Po horkých dnech na začátku léta, kdy hrozily na polích požáry od rozpálených zemědělských strojů, se teď zemědělci potýkají s opačným extrémem. Žně jim zastavila voda. Jaká nakonec letošní úroda bude, na to jsme se zeptali předsedy Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje Jiřího Černého.
Čtěte také
Kolik úrody ještě nemají zemědělci ještě sklizeno?
Od druhé poloviny července, kdy porosty začaly dozrávat, v našem kraji téměř každý den pršelo. Takže jsme sklízeli jen v krátkých časových úsecích. A mokré počasí vygradovalo o uplynulém víkendu a na většině území kraje napršelo kolem 100 milimetrů vody.
Tedy aktuální stav je takový, že je sklizen téměř všechen ozimý ječmen, necelá pětina jarního ječmene, tři čtvrtiny řepky a zhruba čtvrtina plochy pšenice. Situace je ale různá v jednotlivých okresech podle klimatických podmínek. Například na Trutnovsku mají v tuto chvíli sklizenu pouze desetinu porostu pšenic a podobné je to na Rychnovsku a Jičínsku.
Na začátku léta trápila zemědělce velká sucha, nyní déšť... Mohou tyto výkyvy počasí ovlivnit kvalitu obilovin a řepky?
Počasí a dešťové srážky jsou samozřejmě alfou a omegou zemědělské výroby.
Čtěte také
Podmínky byly sice v jednotlivých oblastech rozdílné, ale obecně můžeme říci, že srážkově podprůměrný květen a červen způsobily výživový deficit raných pšenic a přírůstky ostatních plodin, zejména jařin.
Ale momentálně deštivý průběh přelomu července a srpna v naší oblasti výrazně zpomalil průběh žní. A může to mít negativní vliv na kvalitu a jakost všech nesklizených obilovin a řepky, které tím deštěm poměrně trpí.
Znehodnocená úroda i zpoždění sklizně - to nezní moc optimisticky. Vy jste nejen předsedou regionální agrární komory, ale také ředitelem zemědělského družstva. Jak se letošní výkyvy počasí konkrétně projevily u vás na farmě?
Já jsem životní optimista, takže deštivé počasí sice v posledních dnech zemědělcům komplikuje život a žně, ale pro jiné plodiny je dostatek vláhy důležitý. Například pro cukrovou řepu, zeleninu nebo pícniny je v podstatě déšť nenahraditelný.
Čtěte také
Takže u nás v podniku měly rané pšenice opravdu nedostatek dusíkatých látek a tím pádem z nich nelze vyrobit mouku, a řepky se urodilo méně kvůli suchu, které bylo na jaře. Měli jsme ale obrovské štěstí a podařilo se nám s vypětím všech sil úrodu koncem minulého týdne včas před těmi velkými dešti sklidit.
Ale každý má jiné podmínky a my jsme měli tentokrát kliku. Většina kolegů bude nyní vyhlížet příznivější počasí. Je možné, že místo potravinářských plodin kvůli zhoršené jakosti sklidí plodiny krmné.
Chtěl bych všem zemědělcům popřát hodně sluníčka a větru k dokončení letošních žní, aby se jim vše zdárně podařilo.
Související
-
Pokud pracujeme s přírodou, tak máme vždy naději. Ona umí dělat zázraky, věří zemědělec Václav Jirka
S Václavem Jirkou z Jaroměře, včelařem a odborníkem v precizním zemědělství, budeme mluvit o lásce k zemědělství, díky které můžeme pomoci přírodě i krajině.
-
Příroda je náš největší obchodní partner, říká „první dáma“ českého zemědělství Monika Nebeská
Návštěva u nové předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Ing. Moniky Nebeské, předsedkyně Zemědělského družstva ve Všestarech na Královéhradecku.
-
Luděk Homoláč: V zemědělství pracuje posledních 90 000 mohykánů. Musíme si vychovat dobré nástupce
Podíváme se pod pokličku zemědělcům v našem kraji. Jejich obor se musí dělat srdcem. Naším hostem je ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany a.s. Luděk Homoláč.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Některé toky na severní Moravě odpoledne dosáhly padesátiletého průtoku. Hladiny dál stoupají
-
Hasiči mají jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je ve vašem regionu?
-
Stoletá voda v Moravskoslezském kraji? Podívejte se, kam až může v jednotlivých městech dosáhnout