Znáte hodnotu kreatininu ve své krvi? Jednoduché vyšetření ukáže, zda jsou vaše ledviny v pořádku

10. červenec 2024

Ledvinám se věnujeme v dnešní radioporadně. V létě je nutné více než kdy jindy myslet na pitný režim. A mnozí lidé možná o tom, že mají nemocné ledviny, ani nevědí. Mnoho pacientů přijde k lékaři až ve stadiu selhání ledvin, přitom existuje jednoduchý způsob, jak tohle onemocnění odhalit včas. 

O diagnostice, prevenci a také transplantacích ledvin a úrovni nefrologické péče u nás si povídáme s primářkou Nefrologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Michaelou Matyskovou Kubišovou.

Michaela Matysková Kubišová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Zvyšuje se počet lidí, kteří mají nemocné ledviny?
Určitě se tento počet zvyšuje. V poslední době je věnován velký prostor k propagaci prevence tohoto onemocnění, nicméně si myslím, že stále to ještě nemá dostatečný klinický výstup. Protože většina lidí ví, jakou má například hodnotu glykémie, jaký má krevní tlak a hodnoty cholesterolu v krvi, ale málokdo ví, jakou má hodnotu kreatininu.

I při pitném režimu bychom si měli zachovat zdravý selský rozum a vypít 2 až 2,5 litru tekutin rozloženě během celého dne.
MUDr. Michaela Matysková Kubišová, primářka z Nefrologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Což je látka v krvi, která nám říká, zda naše ledviny jsou nebo nejsou nějakým způsobem postižené. To je takový základ, který se dá jednoduše stanovit z krve u praktického lékaře. Tedy i když je kampaň na onemocnění ledvin mohutná, tak si myslím, že stále ještě spoluobčané o tom nemají patřičné povědomí.

Čtěte také

Trošku tím naznačujete, že se onemocnění dá ve velké míře předejít?
Jistě jsou různé skupiny onemocnění, které jsou spojeny s civilizačními chorobami, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, nadváha, nedostatek pohybu, čemuž se opravdu předejít dá. A je pravda, že je to stále opakované a citované téma. Vypadá to jako klišé, ale ono to je opravdu to nejdůležitější.

Pravidelný fyzický pohyb, redukce hmotnosti, mít správně kompenzovaný krevní tlak i hodnotu cukru v krvi, to je ono, co může potom pacientům velmi významně zlepšit kvalitu života do budoucna.

Možná i správný pitný režim bude takovým základním předpokladem?
Nedostatečný pitný režim má jistě vliv na onemocnění ledvin. Může zrychlit progres onemocnění a podporovat tvorbu močových kamenů. Ale takový ten trend, kdy všichni na ulici chodí s bandaskou pití, a neustále popíjejí, to si myslím, že je zbytečné. Měli bychom i tady zachovat zdravý selský rozum a vypít 2 až 2,5 litru tekutin rozloženě během celého dne, nikoliv nárazově. Myslím si, že to je dostatečné.

Je opravdu nádherné, když se někdo rozhodne darovat svou ledvinu, aby ten druhý člověk nemusel být na dialýze. To je něco fantastického.
MUDr. Michaela Matysková Kubišová, primářka Nefrologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové

Paní primářko, co je důležité při transplantaci, aby se ledvina ujala? Musí mít správnou velikost, krevní skupinu nebo co hraje tu největší roli?
Těch faktorů je celá řada. Rozlišujeme celkem dva typy transplantací, buď pacient dostane ledvinu od zemřelého dárce, nebo od žijícího dárce. Pro nás je vždy lepší, v uvozovkách, když se jedná o transplantaci od žijícího dárce, tyto výkony mají z dlouhodobého hlediska o trošku lepší výsledky než transplantace ledviny od zemřelého dárce.

Čtěte také

Tedy vždy když vyšetřujeme pacienta, který chce darovat ledvinu, tak pacient musí vědět, že na prvním místě je zdraví onoho dárce. V žádném případě toho dárce neohrozíme, on opravdu podstoupí celou řadu vyšetření, některá se i opakují, abychom měli jistotu, že jeho další zdravotní vývoj není nikterak v ohrožení.

Při celém tom procesu pacient, který chce darovat ledvinu, může kdykoliv od svého záměru odstoupit a můžeme se vydat jiným směrem. Ale důležité je, aby byl program živého dárcovství v České republice podporován. Protože je opravdu nádherné, když se někdo rozhodne darovat svou ledvinu, aby ten druhý člověk nemusel být na dialýze. To je něco fantastického.

Úspěšnost ale takové transplantace ale asi nikdy nebude 100 procent.
Ale ta úspěšnost je vysoká. V posledních desetiletích se nesmírně zvyšuje. Teď, když se podíváme na roční přežívání funkčního štěpu transplantované ledviny, tak jsme někde kolem 93 až 95 procent, takže to je opravdu vysoké číslo. Dříve tomu tak nebývalo, tedy současné výsledky jsou velmi dobré.

Michaela Matysková Kubišová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s MUDr. Michaelou Matyskovou Kubišovou, primářkou Nefrologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související