Život je služba, oběť a láska. Renesanční osobnost Jaroslav Krček ho štědře naplňuje hudbou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Krček léta sám vyrábí i hudební nástroje. Patří k nim i niněra

S Jaroslavem Krčkem, hudebním skladatelem, muzikantem, dirigentem, sbormistrem a pedagogem sedíme v Kulturní dílně „Kůlně" v kostelíčku „Na Černym" v obci Rváčov u Lomnice nad Popelkou.

Prožíváme spolu předvánoční okouzlení a zjihnutí, které ještě umocňuje hudba ze zatím posledního alba souboru Musica Bohemica s názvem Nativitas.

Aranžování českých a moravských vánočních koled, vánočních písní z českých barokních kancionálů a vánočních zpěvů staré Evropy se s profesionalitou sobě vlastní a s citem ujal právě Jaroslav Krček a jeho nezaměnitelný rukopis okouzluje neuvěřitelným spektrem barev.

Dagmar Pecková  a Jaroslav Krček se sešli při nahrávce alba vánočních písní a koled Nativitas

Na albu se „dalšími barvani" podíleli Dagmar Pecková, Karel Jakubů, Filip Dámec, Gentlemen Singers a Musica Bohemica.

„Je mnoho všedních dnů, mnoho významných dnů, dnů svátečních, oslavných. Avšak jen jeden den v roce v sobě nese okouzlení, zjihnutí, milost a dobrotu, magii, která stejně působí na děti, dospělé i na starce. Štědrý den a čas vánoc je časem, kdy se v každém z nás otevírá brána do nitra, do hloubky duše, pocit dobré vůle býti lepším, pocit radosti nad zrozením nového života, světla, jež dává sílu, naději a lásku," dodal k rozhlasové sváteční Návštěvě v kostelíčku Jaroslav Krček.

Prostě žije hudbou

Do života osmdesátníka neodmyslitelně patří soubor Musica Bohemica, hudební režie, komponování, aranžování. Diriguje, vyrábí hudební nástroje a hraje na ně, vrací zpět zapomenuté drahokamy lidové hudby.

Tvrdí, že vše, co člověk vytvoří, přivede na svět, každé, i sebemenší dílo se stává jakoby svou vlastní bytostí a podle toho, jak je dobré, nedobré, prospěšné nebo neprospěšné, žije.

„Má-li žít a má-li být k užitku druhým, stane se tak. Avšak i ono je pomíjivé. Člověk se může ohlédnout a uvědomit si cestu, kterou ušel. A tím nabýt jistotu, že přece jenom některá usilování nebyla marná."
(z publikace z roku 2011 Odkud a kam, autobiografie a dílo Jaroslava Krčka)

Složil devět symfonií a deset mší, je autorem zpěvníků a sborníků, písní, oratorií, hudby k pohádkám, k večerníčkům, k rozhlasovým hrám.

Bytostně žije hudbou a má za sebou řádnou kupu práce. A před sebou jistě také.

Jaroslav Krček u originální zvonkohry, která vznikla podle jeho návrhu

„Život je služba, oběť a láska. Kdo slouží s čistou myslí a horoucím srdcem, ten odplaví sobectví a probudí pokoru. Cokoliv obětujeme, obětujeme především člověku, tedy sobě," říká s bohatou životní a tvůrčí zkušeností Jaroslav Krček.

Spustit audio

Související