Zima je daleko, ale krkonošské skiareály už shání sezonní pracovníky. Zájem je ale velmi malý
Skiareály v Krkonoších rozjíždí náborovou kampaň na sezonní zaměstnance. Do příchodu zimy jich potřebují stovky. Jenže zájem je zatím minimální. Důvodem je odchod lidí do jiných oborů. Loňská zimní sezóna, která kvůli pandemii koronaviru téměř nebyla, totiž podle provozovatelů skiareálů odradila hodně lidí od práce na horách. To může znamenat velké komplikace.
Čtěte také
„Aktuálně se pohybujeme někde kolem stovky zaměstnanců. A v průběhu klasické zimní sezóny narůstáme až na 600 pracovníků," vypočítává obchodní manažer skiareálu ve Špindlerově Mlýně Adam Svačina.
Proto se už shánění sezónních zaměstnanců rozjelo ve velkém.
„Celkově jsou přípravy na zimní sezónu důležité právě v období od začátku října do konce listopadu."
Další velký areál Skiresort Černá hora - Pec si podle Jakuba Jandy snaží udržet co nejvíc stálých zaměstnanců, ale i tady jich bude potřeba na zimu podstatně víc.
„My jsme se samozřejmě v loňském roce snažili najít způsob, jak firmu stabilizovat. A udrželi jsme si velké procento celoročních zaměstnanců. To znamená, že jsme zhruba na 80 lidech v rámci provozu areálu, asi 20 lidí v rámci provozu půjčoven. A potřebujeme se v krátkém čase, v prosinci, dostat na trojnásobné číslo."
Čtěte také
Zdaleka nejde pouze o pracovníky na lanovkách a vlecích.
„Bavíme se o zaměstnancích, kteří jsou u vleku, u lanových drah, jsou to instruktoři, lidé z obsluhy půjčoven. Řeč je řádově o 200 lidech."
Shánění je a bude podle provozovatelů zimních středisek hodně obtížné. Spousta lidí už na hory zanevřela. Loni tady v podstatě práci kvůli tomu, že se vlaky a lanovky rozjely doslova na pár hodin, neměli.
„Získali nějakou nejistotu. Bylo to cítit i v létě, nejen v restauracích. Lidé se přesunuli z těchto oborů," říká Jakub Janda.
Čtěte také
Shání se kde se dá, na úřadech práce, jsou inzeráty v mediích i na sociálních sítích, ale zájem je prý minimální.
„Toho jsme se obávali. Je mnohem náročnější sehnat pro letošní sezónu kvalitní zaměstnance."
Navíc zatím není vůbec jistá, jestli zimní střediska pojedou v normálním režimu nebo pro ně budou platit nějaká omezení. To bude pochopitelně záležet na aktuální koronavirové situaci.
„Pokud prostě nebudou vůbec žádné informace, tak samozřejmě na tom pracujeme tak, jako kdyby byla úplně normální sezóna. Ale může nás to potom nákladově doběhnout," tvrdí Adam Svačina.
Související
-
Kuchaři, číšníci, servírky, pomocné síly do kuchyně. Ti všichni teď chybí krkonošským hoteliérům
Přijmeme kuchaře, hledáme číšníky. Takovéto nápisy zdobí tabule před některými hotely a restauracemi v Krkonoších. Poptávky po pracovní síle do kuchyní a restaurací rostou.
-
Kuchař pracovníkem pneuservisu, majitel restaurace pekařem. Změny profesí kvůli dopadům covidu
Někteří podnikatelé dočasně nebo úplně uzavírají provozovny. Důvodem jsou dopady pandemie koronaviru. Jde hlavně o majitele restaurací. Ve Vrchlabí a okolí jich je několik.
-
Vozíte si z dovolené suvenýry na památku? V Krkonoších je o ně letos mezi turisty velký zájem
Informační centra v Krkonoších hlásí v letní sezóně menší návštěvnost než loni. Navíc chybí cizinci. Ale zaznamenávají zvyšující se zájem o upomínkové předměty.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.