Ženský národní rekord v běhu na 100 m s překážkami ozdobil hradecké závody v požárním sportu

23. srpen 2019 07:54
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V ženské kategorii byla královnou běžeckého oválu na 100 m překážek jednoznačně Šárka Jiroušová (SDH Poniklá)

Víc než stovka hasičů se už po pětačtyřicáté utkala ve dvou disciplínách požárního sportu na Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka. Na specializovaném stadiónu pro požární sport v Hradci Králové se hasiči připravovali na blížící se mistrovství republiky - a bylo vidět, že natrénováno mají opravdu dost.

Desítky disciplín nečekejte - zato špičkové výkony jsou na běžném pořádku. Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu má za sebou už pětačtyřicátý ročník. A ti, kteří se na hradecký hasičský stadión přišli podívat, viděli v akci prakticky kompletní českou špičku. Jen o sport ale nešlo.

Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu

Memoriál připomíná památku dvou hasičů, kteří 18. července 1973 zahynuli při zásahu u požáru v Hradci Králové.

Podle ředitele krajských hasičů Františka Mencla je vzpomínka stále živá.
„My jsme na ně nikdy nezapomněli a každý rok si právě touto soutěží připomínáme tyto naše kolegy a že se může stát kdykoliv cokoliv. I když se snažíme dodržovat bezpečnost práce jak to jde. Někdy se musí jít do rizika a nevíme, co se kdy může komu stát."

Čtěte také

Účastníci samotného memoriálu soutěží ve dvou disciplínách, v běhu na sto metrů s požárními překážkami a ve výstupu do čtvrtého patra cvičné věže.

Pro nezasvěcené jsou to disciplíny možná těžko představitelné, pro Václava Divoše, hradeckého hasiče a jednoho z nejlepších na memoriálu, věc běžná.
„Je to hodně sprinterská disciplína. Jsou tam velké prvky atletiky, ale současně je to okořeněno těmi hasičskými překážkami. Dvoumetrová bariéra, zhruba pěti či šestimetrová kladina v jeden a půlmetrové výšce, zapojení rozdělovače s hadicemi. Takže si myslím, že v tom je náročnost disciplíny, že se musí zkombinovat jak rychlý běh, tak i technika zdolání překážek."

Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu

Samotná kladina má šířku pouhých osmnáct centimetrů a závodníci přes ní skutečně sprintují, navíc s hadicí v ruce. Žádná legrace to není.

„Já jsem naštěstí úplně nespadl, že bych šlápl vedle nebo něco takového, ale když člověk zakolísá, seskočí z kladiny, tak to se stává poměrně často, zejména při tréninku. Je to nepříjemné a jsou z toho ošklivé úrazy. Ale snažíme se pokud možno zdolat tuhle překážku opatrně," říká Václav Divoš.

Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu

Samotný výstup na cvičnou věž je ještě náročnější, zejména kvůli správné technice jsou potřeba stovky hodin tréninku.

Ti nejlepší v požárním sportu trénují pětkrát až šestkrát denně a jejich výkony podle toho také vypadají. Stometrový sprint i s překonáním dvoumetrové překážky nebo zmíněné kladiny a se zapojením hadice do rozdělovače zvládnou v čase pod patnáct sekund - tedy v čase, který by řada lidí nezvládla ani bez překážek nebo bez hadice.

Výkony byly opravdu špičkové

Během celého dne byly k vidění skvělé sportovní výkony. V ženské kategorii byla královnou běžeckého oválu na 100 m překážek jednoznačně Šárka Jiroušová (SDH Poniklá), která zároveň na půdě hradeckého stadionu pokořila dosavadní český národní rekord svým rozběhem v čase 15,27 s. Stejně tak ovládla i disciplínu výstup do 2. podlaží cvičené věže.

Čtěte také

Z mužských závodníků si z letošního memoriálu odvezl titul nejrychlejšího běžce na stometrové překážkové dráze Daniel Klvaňa (HZS Moravskoslezského kraje), který zvítězil s časem 14,81 s. Stejně tak potvrdil formu Daniel Klvaňa i na cvičné věži, když do čtvrtého patra vylezl nejrychleji ve finálovém rozběhu v čase 13,93 s. Mezi muži v kategorii nad 35 let zvítězil na věži Karel Ryl (HZS Moravskoslezského kraje) za 14,06 s.

„Tento memoriál je v podstatě takovou poslední generálkou, kdy si mohou sportovci závodně vyzkoušet dvě disciplíny a čeká nás mistrovství v požárním sportu, které se koná poslední srpnový víkend v Ústí nad Labem. Tedy tohle se dá brát jako taková generální zkoužka před mistrovstvím republiky," vysvětluje Martina Götzová, mluvčí krajských hasičů.

O Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka
V roce 1973 došlo k tragickému požáru v podniku Československé automobilové opravny v Hradci Králové, při kterém zahynuli dva zasahující hasiči, Josef Romportl a Vlastimil Málek. Tato smutná událost byla důvodem pro vznik Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu. Memoriál je dodnes trvalou vzpomínkou na spolupracovníky a kamarády, kteří při výkonu svého povolání obětovali své vlastní životy. První ročník se uskutečnil v roce 1975 a v současné době se jedná o druhou nejstarší soutěž pořádanou v České republice. Každoročně se na ni sjíždí ti nejlepší profesionální a dobrovolní hasiči z celé České republiky.

autoři: Tomáš Lörincz , baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související