Zemědělci jsou většinou jsou v předstihu s jarními pracemi. Teď záleží na počasí

6. duben 2015

Někteří farmáři už začali sít před 4 týdny. Sucho znamená pro farmáře snadný přístup na pole, na druhou stranu je ale nedostatek vody problém. Navíc poslední mírné zimy přejí škůdcům a chorobám plodin.

"Tak dnes už to jsou čtyři týdny co jsme na poli. Zhruba před měsícem jsme začili sít mrkev, což je hodně časně. Musím říct, že je to podobné jako loni, kdy byla také krátká zima a potom suché jaro a letos to je obdobné", říká pěstitel zeleniny z Piletic u Hradce Králové Jan Věcek.

Nedávno jeho lidé dokončovali jarní práce a třeba brambory sázeli i v noci, aby vše stihly před očekávaným deštěm: "Slibujeme si, že to pěkně všechno zamokne a že ty jarní zaseté porosty budou dobře vzešlé a dobře založené".

Mírnou zimu přivítal i manažer oblinářské firmy HNG z Librantic na Hradecku Josef Neuman: "Zima byla příznivá pro přezimování ozimé pšenice. Byla tedy nepříznivá pro půdu, protože ta nepromrzla a mráz je nejlepší fenomén, který ovlivňuje dobře zpracování půdy a vůbec celkový režim v půdě".

Právě mírné zimy posledních let, kdy půda důkladně nepromrzla, ale může pro pěstitele znamenat velký problém.

Čtěte také

"Celkově se to oteplení projevuje tím, že je víc škůdců. A to i takoví, jaké jsme dřív neznali. Tlak hub a chob je hodně velký", shodují se oba zemědělci z okolí Hradce Králové.

Problému se škůdci ale čelí farmáři v celém kraji, říká za agrární komoru Jaroslav Vojtěch: "Bude se to muset sledovat a postupně přistoupit k ošetřování insekticidy proti škůdcům".

Traktor

Na druhou stranu by se plodiny pěstované venku na českých polích mohly dostat na trh už na začátku léta.

"Můj odhad je v půli června co se týká mrkve, petržel může být o tři týdny až o měsíc později a co se týče jahod, tak to závisí na průběhu počasí, jaké bude teď na jaře", připomíná nevyzpitatelnost počasí farmář Jan Věcek.

Spustit audio