Zelený čaj, Ašvaganda či Šišák bajkalský. Propagátor fytoterapie Jindřich Čech a byliny proti únavě
Radioporadna zaměřená na únavu a vyčerpání s důrazem na byliny. Ne každý pije kávu nebo energetické nápoje, protože řešení nabízí i sama příroda, kde můžeme nalézt ztracenou energii. Hostem ve studiu je Jindřich Čech, propagátor fytoterapie - léčby rostlinami. A těšíme se na pořádnou dávku přírodních typů proti únavě.
Věříte, že nás takzvaně nakopne víc příroda víc než káva?
Já si to myslím. Ale samozřejmě káva také vlastně patří do určité míry mezi léčivé rostliny. Ale kofein má i poměrně velká negativa. Energie, kterou on nám zprostředkuje, je dost iluzorní, kofein nás sice pomůže nakopnout. Ale po nějaké chvíli, kdy dokáže ošálit naše tělo a naši mysl, že máme více energie, tak často potom následuje stav vyčerpání.
Osa hypotalamus, hypofýza a nadledvinky řídí odpověď těla na stres. Jak se nám vyplavuje dopamin, adrenalin i kortizol.
Jindřich Čech, propagátor fytoterapie
Nicméně můžeme využít jiné rostliny, které obsahují kofein a které mají ten účinek vyrovnanější. Mezi mé nejoblíbenější rostliny patří v tomto ohledu zelený čaj, který obsahuje samozřejmě kofein, který je ale částečně navázán také na třísloviny. Když si tedy dáme šálek zeleného čaje, tak se nám kofein vstřebává pomaleji, není tam onen prudký nárůst.Čtěte také
Jaké jsou z vašeho pohledu nejčastější příčiny únavy a vyčerpání?
Je to pravděpodobně z toho důvodu, že pokud je náš organismus pod náporem, jak fyzickým, tak i psychickým, ale třeba i nějakým infekčním, kdy procházíme koloběh různých nachlazení či chřipek, tak má samozřejmě důsledek na náš organismus. Ten je vyčerpaný a postrádá energii.
Teď opět čelíme jaru a novým výzvám, včetně změny teploty. A tělo není vždy schopné se s tím vyrovnat. Můžeme mít ovšem i nějaké chronické, dlouhodobé stavy únavy, které mohou nastat například ze studijního či pracovního vysílení. Ale i po nemoci, například po chřipce nebo po covidu, lidé často propadají do nějaké chronické únavy.
Stimulanty naše tělo většinou ovšem jen ošálí, aby si myslelo, že má více energie. Často ale potom následuje stav vyčerpání.
Jindřich Čech, propagátor fytoterapie
Jaro patří k přechodovým a nejnáročnějším obdobím, kdy řada lidí odchází. Je znát, že to má vliv na náš organismus. A značnou roli hrají asi i faktory jako je stres nebo špatná životospráva.
Rozhodně. Stres, ať fyzický nebo psychický, nás unavuje a může narušovat chod našeho těla. Máme v těle různé systémy, ale jeden, který bych rád vyzdvihl, je tzv. osa hypotalamus, hypofýza a nadledvinky, která mimo jiné právě řídí odpověď na stres. Jak se nám vyplavuje dopamin, adrenalin i kortizol, což je stresový hormon.
Čtěte také
Existuje nějaká základní klasifikace bylin, které se používají k podpoře vitality. Jaké hlavní skupiny byste zmínil?
Máme stimulanty, kam patří například už zmíněná káva, ale i třeba, dejme tomu kokain, který je také přírodního původu. Stimulanty naše tělo většinou ovšem jen tak ošálí, aby si myslelo, že má více energie.
Potom máme tonica a dále máme adaptogeny. Tonica jsou taková zvláštní skupina, každý tam zařazuje něco jiného, ale do určité míry tam můžeme třeba zařadit bezový květ, nať ovsa, to nás pomáhá na jednu stranu uklidnit, ale spíše nám pomáhají více zregenerovat.
Adaptogeny nám pomáhají regulovat vyplavování adrenalinu, dopaminu, pomáhají regulovat kortizol. Některé máme stimulační, takové více aktivizující, některé naopak sedativní. Mezi ty aktivizující patří třeba Rozchodnice růžová nebo Ženšen pravý. Mezi ty sedativní patří má oblíbená Ašvaganda nebo Šišák bajkalský.
Celou radioporadnu zaměřenou na únavu a vyčerpání s důrazem na byliny s propagátorem fytoterapie Jindřichem Čechem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.