Zelenou horu i Jana Nepomuckého přinesli do Žďáru nad Sázavou cisterciáci
Dominantou Žďáru nad Sázavou na Vysočině je Zelená hora a na ní stojící poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je u nás považován za nejvýraznější stavbu barokní gotiky. Zároveň jde o nejznámější a nejosobitější dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Letos je to přesně dvacet let, co je tato památka zapsaná na prestižním seznamu kulturních památek UNESCO.
Kostela sv. Jana Nepomuckého by nebylo bez cisterciáckých mnichů. „Přišli sem v polovině 13. století z kláštera Zelená hora u Nepomuku nedaleko Plzně,“ vysvětluje průvodkyně Lenka Kubizňáková. Podle svého kláštera mniši pojmenovali i lesnatý kopec nad klášterem. A cisterciáci stojí i za vybudováním poutního kostela na Zelené hoře. Především jejich opat Václav Vejmluva. Právě on pozval na začátku 18. století slavného architekta Santiniho.
Poutní kostel je zasvěcený Janu Nepomuckému. Tedy svatému, který pochází z Nepomuku u Plzně. Tady vidíme další souvislost s řádem cisterciáků. Opat Vejmluva byl nadšeným ctitelem tohoto svatého a ke stavbě poutního kostela se rozhodl hned poté, co byl 15. dubna 1719 v hrobě světce v pražské svatovítské katedrále nalezen údajný neporušený jazyk - symbol jeho mlčenlivosti. Stavba kostela na Zelené hoře začala ještě v srpnu téhož roku.
Kostel na Zelené Hoře je unikátní i díky svému půdorysu ve tvaru hvězdy
Kostel obklopuje ambit s pěti kaplemi a pěti vstupními branami. Na ploše mezi ambitem a kostelem je teď hřbitov, dříve to ale byla travnatá plocha určená k setkávání a odpočinku poutníků. „V současné době se zde již nepohřbívá a jsou snahy o navrácení tohoto místa svému původnímu účelu a podobě,“ doplňuje Lenka Kubizňáková.
„Architekt Santini dostal za úkol postavit stavbu, která by představovala hvězdu mezi hvězdami a ujal se toho ve stylu barokní gotiky,“ říká průvodkyně. Setkávání baroka a gotiky je v kostele vidět na každém kroku. Až neuvěřitelná je ale Santiniho hra s geometrií. „On byl výborným matematikem, numerologem a údajně i kabalistou,“ vysvětluje Lenka Kubizňáková. Promyšlená je zde i hra se světlem vytvořená čirými a barevnými okny.
Kostel sv. Jana Nepomuckého nikdy nepřestal sloužit svému účelu a je stále poutním místem. Vždy 16. května, tedy v den, který je podle liturgického kalendáře zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, se na Zelené hoře koná pouť. Letos bude zpestřená speciálními komentovanými prohlídkami poutního kostela.
Více informací najdete na internetových stránkách www.zelena-hora.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nepřijal, v žádném případě.‘ Ústavní soudci by odmítli Zemanovo jmenování předsedou, i kdyby přišlo
-
Nebýt Marvanové, byla by v Praze vláda Spolu a ANO. Za to jsem jí poděkovala, říká budoucí náměstkyně
-
Ukrajinští ‚sportovní andělé‘. Místo přípravy na olympiádu umírají nejen na frontě při ruských útocích
-
Přecházíme z tragédie do tragédie. Zemětřesení bylo poslední kapkou, popisuje Syřan