Zazděná žena na Pecce, probiotika na míru a indiánské pravidlo pro sběr bylinek. NEJ reportáže týdne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Perla Podkrkonoší, hrad Pecka   Archiv hradu Pecka.jpg
0:00
/
0:00

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Při putování za památkami v Královéhradeckém kraji vás kroky mohou zavést také na hrad Pecka na Jičínsku. Tamní několikametrové zdi po staletí ukrývaly hrozivé tajemství. To sahá až do období gotiky, tedy do 14. až 15. století.

„S největší pravděpodobností tuto ženu na našem hradě zazdili kvůli tomu, že chtěli při stavbě hradu přinést nějakou oběť. Opravdu to bylo tak, že se tam ta bytost zazdila zaživa a její duch měl potom hrad chránit od všech nekalých záležitostí," říká kastelán hradu Pecka Jan Murdych.

Čtěte také

Probiotika jsou živé organismy, které nám pomáhají upevňovat a posilovat střevní mikroflóru. A správná mikroflóra ve střevě je velmi důležitá pro náš imunitní systém. Ne všichni asi ví, že 70 až 80 procent imunitního systému se nachází ve střevech. Jejich funkci právě ovlivňují probiotika. Odkud je získáváme přirozeně, kdy a jak je můžeme doplňovat?

Ředitelka spolku Fér potravina Ing. Hana Střítecká z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany hovoří v naší radioporadně na téma: význam probiotik v prevenci a léčbě našeho zdraví. "Aby nám naše probiotické bakterie ve střevech zůstaly, je potřeba se o ně i dobře starat a dodávat jim takzvaná prebiotika."

Čtěte také

Není bylina, aby na něco nebyla. Sezóna sběru bylinek vrcholí. Možná jste už zkušení pěstitelé nebo se naopak teprve chystáte něco vysadit. Poradí vám bylinkářka z bylinkové školy Zelená louka, která ví o léčivých účincích bylinek téměř všechno, doslova první i poslední. A ráda poradí i vám.

Radka Svatošová hovoří v naší bylinkové radioporadně. "Sbírejme jen byliny, které rostou hojně. Jsou to nejvitálnější rostliny, které jsou i nejléčivější. Takové ty v uvozovkách plevely. Doporučuji staré indiánské pravidlo. Oni vždy když našli první bylinku, tak ji nechali být. Teprve když našli další od tohoto druhu, tak začali sbírat. Ale minimálně tak, aby aspoň třetina rostlin zůstala neporušená na místě."

autor: baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová