Zavařeninu zná každý, víte ale, co je zavřenina? Konzervování ovoce bez cukru a vaření. Jak na to?

1. srpen 2024

Vlastníte zahrádku? Pak kromě prázdninových cest a odpočinku část letního času věnujte zpracování vlastních výpěstků a jejich uchovávání na zimu. Konzervace ovoce nemusí být vůbec složitá. Kompoty a zavařeniny zná každý, víte ale co je to zavřenina? 

Radka Svatošová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Bylinkářka Radka Svatošová z Bylinkové školy Zelená Louka je hostem dnešní radoporadny na téma: zpracování letních plodů a uchování na zimní období.

Uchovejte si letní plody na zimu

Termín zavřenina v titulku není chyba. Uchovat ovoce bez cukru a bez zavařování je snadné.

Čtěte také

Takto můžete konzervovat aronii, rakytník, švestky, maliny, jahody a další drobné ovoce.

Recept využijete vždy a všude a k jeho přípravě potřebujete pouze šroubovací skleničky.

Postup: Připravíme si menší šroubovací skleničky a předem je vydezinfikujeme. Vložíme je bez víček na pár minut do mikrovlnné trouby nebo na 20 minut do pečící trouby o teplotě 180 stupňů Celsia. Vychladlé skleničky si vezmeme na zahradu nebo do přírody a opatrně do nich sbíráme ovoce.

Při sběru a přípravách jsou důležité tři zásady:

1. Ovoce musíme do skleniček zavřít do 15 minut od sběru. Protože jen tak si uchová své přirozené ochranné látky a nezkazí se.
2. Ovoce musí být bezvadné a nepoškozené. Nejlepší je opatrně jej odstříhat z větviček i se stopkami. Protože tak zajistíme, že se nepoškodí a nezkazí.
3. Ovoce vkládáme do skleniček zlehka, nestlačujeme ho.

Skleničky zavřeme - a máme hotovo. Bez cukru, konzervačních látek a vaření.

Čtěte také

Mám zkušenost, že tyto zavřeniny mi vydržely při pokojové teplotě bez problémů až do příští sezóny. Lepší je samozřejmě uchovat ovoce v chladu a zkonzumovat je co nejdříve.

Ovoce v zavřeninách postupně trochu změní barvu i chuť, ale to není vůbec na závadu. Probíhá tam fermentace, která našemu trávicímu traktu udělá velmi dobře. Ovoce si při tomto způsobu konzervace navíc uchová většinu vitamínů a je vhodné i pro diabetiky.

Další recepty, články a informace najdete na www.nasezelenalouka.cz

Celou radioporadnu s bylinkářkou Radkou Svatošovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související