Zavařeninu zná každý, víte ale, co je zavřenina? Konzervování ovoce bez cukru a vaření. Jak na to?
Vlastníte zahrádku? Pak kromě prázdninových cest a odpočinku část letního času věnujte zpracování vlastních výpěstků a jejich uchovávání na zimu. Konzervace ovoce nemusí být vůbec složitá. Kompoty a zavařeniny zná každý, víte ale co je to zavřenina?
Bylinkářka Radka Svatošová z Bylinkové školy Zelená Louka je hostem dnešní radoporadny na téma: zpracování letních plodů a uchování na zimní období.
Uchovejte si letní plody na zimu
Termín zavřenina v titulku není chyba. Uchovat ovoce bez cukru a bez zavařování je snadné.
Čtěte také
Takto můžete konzervovat aronii, rakytník, švestky, maliny, jahody a další drobné ovoce.
Recept využijete vždy a všude a k jeho přípravě potřebujete pouze šroubovací skleničky.
Postup: Připravíme si menší šroubovací skleničky a předem je vydezinfikujeme. Vložíme je bez víček na pár minut do mikrovlnné trouby nebo na 20 minut do pečící trouby o teplotě 180 stupňů Celsia. Vychladlé skleničky si vezmeme na zahradu nebo do přírody a opatrně do nich sbíráme ovoce.
Při sběru a přípravách jsou důležité tři zásady:
1. Ovoce musíme do skleniček zavřít do 15 minut od sběru. Protože jen tak si uchová své přirozené ochranné látky a nezkazí se.
2. Ovoce musí být bezvadné a nepoškozené. Nejlepší je opatrně jej odstříhat z větviček i se stopkami. Protože tak zajistíme, že se nepoškodí a nezkazí.
3. Ovoce vkládáme do skleniček zlehka, nestlačujeme ho.
Skleničky zavřeme - a máme hotovo. Bez cukru, konzervačních látek a vaření.
Čtěte také
Mám zkušenost, že tyto zavřeniny mi vydržely při pokojové teplotě bez problémů až do příští sezóny. Lepší je samozřejmě uchovat ovoce v chladu a zkonzumovat je co nejdříve.
Ovoce v zavřeninách postupně trochu změní barvu i chuť, ale to není vůbec na závadu. Probíhá tam fermentace, která našemu trávicímu traktu udělá velmi dobře. Ovoce si při tomto způsobu konzervace navíc uchová většinu vitamínů a je vhodné i pro diabetiky.
Další recepty, články a informace najdete na www.nasezelenalouka.cz
Celou radioporadnu s bylinkářkou Radkou Svatošovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Desatero bylin jako lék na naši fyzickou i duševní bolest doporučuje bylinkářka Radka Svatošová
„Od začátku jsem věděla, že se naše bylinková škola bude jmenovat „Zelená louka" - jakožto symbol prostoru plného květů a bylin," říká s úsměvem bylinkářka Radka Svatošová.
-
Při sběru bylinek použijte staré indiánské pravidlo. Prozradí vám ho bylinkářka Radka Svatošová
Není bylina, aby na něco nebyla. Sezóna sběru bylinek vrcholí. Možná jste zkušení pěstitelé nebo se chystáte něco vysadit. Poradí vám bylinkářka ze školy Zelená louka.
-
Recept na pradávný posilující lék oxymel. Bylinka, ocet a med dohromady pro zdraví našich kostí
Nemalý podíl na podpoře zdravých kostí mají i byliny. Osteoporóza je onemocnění spojené s řídnutím kostí. Pro zdravé a pevné kosti potřebujeme především kvalitní výživu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.