Zapečené brambory na talíři určitě nikdy nezklamou. Udělejte si je netradičně s lososem

Francouzské zapečené brambory

Losos patří mezi nejdostupnější ryby na našem trhu. V kuchyni se dají využít téměř všechny jeho části. Losos patří mezi tučnější ryby. Více tuku obsahuje její břišní část, která je také šťavnatější. Obsah tuku se ale například s vepřovým masem opravdu nedá srovnat.

Navíc je tato rybka zdrojem dobře stravitelných bílkovin, nenasycených mastných kyselin omega 3, vitaminů skupiny B a D a dále minerálů jako selen, draslík a další. O příznivém vlivu lososa a celkově ryb na naše zdraví není třeba žádných dalších debat.

Češi mají brambory děsně rádi a berou je jako samozřejmý základ spousty tradičních jídel. Jsou neuvěřitelně univerzální a je s nimi spojena spousta různých úprav, které nám tu zůstaly z dob, kdy brambory tvořily základ stravy.

Křehké maso lososa zapečené spolu s bramborami vás určitě nezklame.

Tak, dobrou chuť!

Co budete dnes potřebovat:

600 g lososa
700 g brambor
4 dl smetany
300 g celeru
4 vejce
4 lžíce nasekanoého kopru
40 g másla
sůl

losos

Postup přípravy:
Lososa osolíme, rozkrojíme na čtvrtiny a necháme chvíli v chladu. Brambory oloupeme a nakrájíme na jemné plátky. Vložíme je do mísy a promícháme s rozšlehanými vejci, smetanou, solí a koprem.
Celer oloupeme, nakrájíme na plátky, vložíme je do vroucí osolené vody a necháme krátce přejít varem. Vyjmeme je, necháme okapat a přimícháme k bramborám.
Zapékací mísu vymažeme máslem, rozložíme tři čtvrtiny brambor s celerem,
na brambory rozložíme naporcovaného lososa a zakryjeme ho zbylými bramborami s celerem. Mísu vložíme do trouby vyhřáté na 160° C a vše zapečeme dozlatova.

Zajímavosti:
Losos stráví většinu svého života v moři, svůj život však započne a skončí v řece. Je dokázáno, že ke svému životu slanou vodu nepotřebuje, můžeme ho tedy považovat za sladkovodní rybu.

Lososi, kteří putují skrze obchody a restaurace na vaše talíře, pocházejí většinou ze sádek z oblasti kolem Norska.