Zámek Bílé Poličany v údolí říčky Trotiny prošel přestavbami od renesanční tvrze až po barokní sídlo

17. duben 2026 08:29

Malebná vesnice Bílé Poličany se nachází tři kilometry od městečka Miletín a 9 kilometrů od Dvora Králové nad Labem. Její dominantou je původně renesanční zámek obklopený anglickým parkem. A právě tam vyrazila redaktorka Vlaďka Wildová.

Původně tady stávala tvrz rodu vladyků Poličanských, v 17. století se Poličansko stalo majetkem Albrechta z Valdštejna. V 18. století byl zámek přestavěný a zvýšený, v jeho okolí založil další majitel Krištof Ferdinand Kotulínský rozsáhlý anglický park.

Za Šternberků byl zámek rozšířen o jižní křídlo s arkádou ve stylu novorenesance. Nynější podoba zámku pochází z poslední čtvrtiny 19. století.

Po 2. světové válce zámek koupilo město Dvůr Králové nad Labem a přenechalo ho Československému rozhlasu v Praze. Rozhlas využíval poličanský zámek i jako svou školu, tehdy se jí prý říkalo rozhlasové učiliště.

Čtěte také

Divadelní kritik a badatel Emanuel Matys našel údaj, že 1. listopadu 1951 nastupují do rozhlasu první absolventi Ústřední dělnické školy Československého rozhlasu v Bílých Poličanech.

V roce 1949, kdy poličanský zámek patřil Československému rozhlasu, tady svůj pobyt trávili vynikající současní i budoucí rozhlasový pracovníci. Patřil mezi ně hudební skladatel F.A.Tichý, který tu napsal "Poličanskou polku", a také ji tady uvedl v premiéře.

Pobýval tu spisovatel Jan Wenig, spisovatel a básník František Branislav, režisér Oldřich Hoblík, režisér Josef Bezdíček, zpěvák Milan Směták, spisovatel František Kožík, hudební skladatel Karel Hába, dirigent Jiří Pinkas.

Čtěte také

Také tu byl i zakladatel Dismanova rozhlasového souboru, režisér Miloslav Disman, rozhlasová propagátorka vážné hudby Anna Hostomská, v té době začínající šéfdirigent České filharmonire Karel Ančerl, šéfdirigent orchestru Československlého rozhlasu Alois Klíma. Byl tady prakticky rozhlasový výkvět té doby, který významně obohatil historii zámku v Bílých Poličanech.

V roce 1954 areál převzalo Ministerstvo vnitra ČSR a založilo tady požární učiliště, které se postupně změnilo v Ústřední hasičskou školu.

A ta tu zatím funguje i v současnosti. Podle provozní Ústřední hasičské školy a zaměstnankyně Hasičské vzájemné pojišťovny Zdenky Ludvíkové právě jeden hasičský kurz končí a další dva začínají. Počítá, že tu je na padesát účastníků.

Provozní Zdenka Ludvíková je srdcařka

Paní Zdenka je i amatérská badatelka, s potěšením dohledává informace do „bílých“ míst historie zdejšího zámku. A je to srdcařka. Jinak tu i uklízí, zásobuje, stará se o interiér, ubytovává.

Zdenka Ludvíková chystá snídaně pro účastníky hasičských kurzů v zámeckém areálu Bílé Poličany

Jejím prostřednictvím se seznamuji i se zdejším anglickým parkem, kde stojí nepřehlédnutelný altán - bývalá kaple Povýšení svatého kříže. Je tu mimo jiné i bazén s vodotryskem, který stráží pískovcový satyr, který je nápodobou vodníka.

Čtěte také

Východně od parku parku a zámku je čestný dvůr obklopený hospodářskými budovami. Právě v této části jsou učebny, kde se hasiči školí.

Přilehlý anglický park je přístupný celoročně, do zámku je vstup omezený. Ale pokud si budete chtít prohlédnout zámecký interiér, pak stačí telefonická domluva právě s provozní Zdeňkou Ludvíkovou.

Zámek Bílé Poličany, ležící v malebném údolí říčky Trotiny poblíž Dvora Králové nad Labem, je kulturní památkou s bohatou historií, která prošla mnoha přestavbami - od renesanční tvrze až po barokní sídlo.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat