Zámecký skleník v Opočně bude v létě poprvé přístupný veřejnosti. Promění se totiž v úžasnou galerii

26. červen 2022 07:51

Zámecký skleník v Opočně na Rychnovsku čekají velké změny. Kromě květin bude totiž prostor poprvé v historii na delší dobu sloužit i jinému účelu. Stane se z něj výstavní galerie a přístupný pro návštěvníky bude po celé prázdniny. 

Stojíme uprostřed skleníku, kde je spousta zelených květin. A v zeleném je mimochodem také kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek a Radka Metznerová. „S městem Opočno jsme se domluvili, že zámecký skleník bude sloužit jako prostor pro výstavy fotografií a postupně se tady přes léto vystřídají tři.“

Čtěte také

K čemu je jinak skleník využíván? „Už od roku 1820 sloužil k palmový skleník k uložení palem a květin ze zámku a nádvoří. K tomuto účelu slouží i nyní, přes zimu je prostor zcela zaplněn. Ale přes léto je skleník prázdný a přes prosklenou stěnu sem dopadá krásné světlo.

Zastihla jsem vás při takovém lehkém stěhování. Co všechno se tedy musí připravit? „Květiny umístěné uprostřed se odnesou a po obvodu celého skleníku postavíme stojany, na které budou rozmístěny fotografie. A potom, podle toho, jak to bude vypadat, mezi ně ještě umístíme květiny. Aby to byl skleník i ateliér dohromady.

Čtěte také

Proč tyto květiny nejsou na zámku, ale tady ve skleníku? „Jsou to kytky, které se množily. Jedná se například jen o oddenky zasazené do květináčů a čekáme, až nám trošku povyrostou. Protože do zámku umisťujeme opravdu jen hezké, reprezentativní květiny. Tyto jsou zatím ve skleníku na takovém ozdravném pobytu.

Jaké jsou plány ohledně výstav v prostoru skleníku? „Těšíme se, že přijde mnoho lidí. Protože už jen samotné prostory skleníku, které nejsou běžně přístupné, vybízejí k tomu, aby se přišli zájemci podívat. A vystřídají se tři výstavy fotografií. Budou tu snímky opočenského fotografa Honzy Ježdíka, pak bude následovat tvorba Pavla Štěpána z Dobrušky a fotografky Lenky Ouřadové, která je z Dobrušky a bydlí v Opočně.

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek v průběhu pěti století

„Tedy tvorba všech vystavujících se váže ke zdejšímu zámku a skleníku, dodává s úsměvem Radka Metznerová.

Zámecký skleník v Opočně na Rychnovsku bude pro veřejnost otevřený během července a srpna vždy od úterý do neděle.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související