Zámecký areál v Hradci nad Moravicí tvoří zcela odlišné zámecké budovy. Liší se slohem i barevností

12. srpen 2022

Zámecký areál se rozkládá ve členitém a místy skalnatém terénu v bezprostřední blízkosti náměstí v Hradci nad Moravicí ve Slezsku. Tvoří jej rozlehlý přírodně krajinářský park s řekou Moravicí a dvěma zámky, které už na první pohled zaujmou svou naprosto odlišnou architekturou.

Zatímco Červenému zámku z výrazně barevných, pálených cihel je teprve něco přes sto let, historie Bílého zámku sahá až do dob dávných Slovanů. Už v 8. století tu měli své hradisko, na jehož základech postavili Přemyslovci knížecí gotický hrad. Ten byl později přebudován na renesanční zámek a i v průběhu dalších let byl různě přestavován.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

Po šest generací vlastnil zámek šlechtický rod Lichnovských, z nichž Karel Maria Lichnovský se zasadil o poslední razantní změny a empírovou přestavbu Bílého zámku. Právě on také nechal postavit Červený zámek s konírnami, kočárovnou a hradební zdí.

Jedinečnost zámeckého komplexu v Hradci nad Moravicí spočívá také v tom, že je jediným v Moravskoslezském kraji, kde se dochoval kompletní původní zámecký mobiliář.

Bílý zámek dnes nabízí dva prohlídkové okruhy. Hlavní okruh zahrnuje reprezentační společenské salony i soukromé interiéry knížecího bytu. Součástí okruhu je i komorní výstava portrétu kněžny Mechtildy a obrazu Vězeň od malíře Oskara Kokoschky. Doplňkový prohlídkový okruh pak návštěvníky zavede do pokojů hostinského apartmá, přijímacího loveckého salonu, do erbovního sálu a do zámecké kaple se sakristií.

Hlavní okruh zahrnuje reprezentační společenské salony

Návštěvníci mohou v prostorách Bílého zámku obdivovat skvostně zrekonstruované pokoje a sály s množstvím zrestaurovaných původních exponátů. Hradecký zámek nadchl svou atmosférou svého času i řadu slavných literátů a hudebníků, mezi nimi i Niccolu Paganiniho, Ference Liszta nebo Ludwiga van Beethovena.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...