Záludnosti převodu nemovitosti. Vznik nebo zrušení práva nastává až vkladem do katastru nemovitostí
Hostem naší radioporadny je advokát Vojtěch Adámek. Minule jsme se věnovali převodům nemovitostí, ani jsme nestihli zodpovědět všechny dotazy posluchačů. Tak se dnes k tomuto tématu vracíme. Budeme řešit převody nemovitostí obecně i konkrétněji. Jedna věc je koupě nebo prodej nemovitosti někomu cizímu a druhá potom převody v rodinách.
Čtěte také
Já začnu obecně a uvedu, co je nemovitá věc. To je podle občanského zákoníku majetek, který nelze přemístit, je spojen s pevným základem a definuje se v právním smyslu jako pozemek, podzemní stavba, a některá práva, která za nemovité věci prohlásí zákon.
A obecně bych k tomu uvedl, že veškeré nakládání s nemovitostmi, co se týče věcných práv, převodů, zřizování věcných břemen, darování, převod vlastnického práva, je vysoce formalizované. Nadále je potřeba, aby právní úkon byl jednak na jedné smlouvě, na jedné listině a musí být v podstatě proveden vklad toho práva do katastru nemovitostí.
Takže samotná smlouva je pouze jakoby závazek převést vlastnické právo. A k tomu vlastnímu převodu vlastnického práva, jeho vzniku nebo zrušení jakéhokoliv věcného práva vlastně dochází až oním vkladem do katastru nemovitostí. K čemuž je potřeba učinit samozřejmě návrh a zaplatit příslušný poplatek katastrálnímu úřadu.
Čtěte také
Existují kupní a darovací smlouvy. Hodně se to řeší v rodinách tzv. přepsáním například rodinného domku na dítě nebo vnouče. Jaký je rozdíl mezi kupní a darovací smlouvou?
Ono převedení může být jednak i koupí, tedy i v rámci rodiny může dojít ke klasickému převodu za úplatu. Neboť v podstatě zákon rozlišuje pouze úplatný a bezúplatný převod. A úplatný převod je kupní smlouva, bezúplatný převod je darování. A v rámci rodiny může dojít k odkoupení s tím, že pak dochází, dejme tomu, k vyplacení ostatních členů rodiny.
Bezúplatným převodem dáváme obdarovanému onu věc zdarma. Nemusí nic platit. Samozřejmě tam jsou podmínky trošku jiné v tom, že zákon zná odvolání darů pro nevděk a pro nouzi, když se ten obdarovaný nechová k dárci, popřípadě k jiným členům rodiny, a dárce by to bral úkorně vůči sobě samému, tak se může domáhat vrácení darů
Ale musí to být opravdu nemravné jednání. Není to tak, že si občas něco samozřejmě v rámci rodiny lidi udělají. A nemusí to být samozřejmě ani v rámci rodiny. Z tohoto hlediska pak existuje druhá možnost odvolání daru, a to je pro nouzi. Pokud se opravdu dárce dostane do takové nouze, že se není schopen sám živit, tak mu obdarovaný musí poskytnout nutnou výživu, popřípadě vrátit dar.
Celou radioporadnu o záludnostech převodů nemovitostí s advokátem Vojtěchem Adámkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.