Žalman slaví sedmdesátku celé jaro!

7. červen 2016
Regionální scéna

Pavel Lohonka, uměleckým jménem Pavel Žalman Lohonka, zkráceně též Žalman, narozený 20. března 1946 v Českých Budějovicích, je český folkový písničkář, jedna z nejvýraznějších postav české folkové scény.

Byl a je vůdčí postavou několika významných českých folkových souborů, velmi známé je jeho působení v legendární jihočeské folkové kapele Minnesengři, kde působil od roku 1969 až do roku 1985.

Spolupracoval i s další významnou jihočeskou folkovou skupinou Nezmaři či pardubickou skupinou Stopa (skupina Spojených trampských osad Pardubice).

V současné době působí od roku 1982 ve své vlastní hudební skupině s názvem Žalman & spol. Tato skupina je od roku 2012 složena z Pavla Lohonky, Petra Novotného, Michaely Hálkové a Pavla Maliny.

Vlastní tvorba Pavla Lohonky čerpá z několika inspiračních zdrojů. Vedle jihočeských lidových písniček jsou patrny velmi výrazné inspirační zdroje z tvorby různých osobností světového folku, v menší míře též lidová hudba jiných národů.

Bilanční rozhovor se staršími i nejnovějšími písněmi z alba „Cestující muž", vám nabídl pořad Regionální scéna, který vysílal Český rozhlas Hradec Králové v pondělí 6. června 2016, krátce po 18. hodině.

Autor František Mifek i host Pavel Žalman Lohonka vás co nejsrdečněji zvou k poslechu!

Pavel Lohonka, uměleckým jménem Pavel Žalman Lohonka
autor: František Mifek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...