Základní škola v Dolní Kalné vyrazila do boje s kůrovcem. Žáci vysázeli stovku malých dubů

Čtyřicet žáků ze základní školy v Dolní Kalné na Vrchlabsku společně s učitelkami a vychovatelkami vyměnilo učebny za lesní paseku
Čtyřicet žáků ze základní školy v Dolní Kalné na Vrchlabsku společně s učitelkami a vychovatelkami vyměnilo učebny za lesní paseku

Čtyřicet žáků ze základní školy v Dolní Kalné na Vrchlabsku společně s učitelkami a vychovatelkami vyměnilo učebny za lesní paseku. Cílem bylo vysázet stovku malých dubů v lese, který zničil kůrovec. O stromy se i nadále budou starat a pravděpodobně je čeká ještě další vysazování. 

Školák Šimon se snaží motykou vykopat hlubokou díru, aby do ní mohl zasadit malý dub.
„Snažím se zbavit tohoto kořenu."

Školáci pomáhají probouzet krkonošské louky po zimním odpočinku. Vyhrabávají starou trávu

Školáci pomáhají probouzet krkonošské louky

Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. Usnadnit jim život pomáhají děti z krkonošských škol, které v těchto dnech hrabou na některých botanických lokalitách starou trávu. 

Povedlo se. Učitelka Romana Jiřičková podává dětem stromek a ony ho dávají do vykopané díry a zasypávají jej hlínou.
„A ještě přiděláme ohradník, aby se zvířátka ke stromečkům nedostala."

„Už máme zasazeno šest stromků. A jde to zatím dobře," pochvaluje si práci v lese školačka Tereza.

Podle ředitelky školy Jiřiny Šmídové přinese praxe dětem mnohem víc než pouhá teorie.
„Protože tady v lese si mohou vyzkoušet, jakým způsobem ten stromeček zasadit. A potom se sem budou chodit také dívat, jestli se ujal a jak les roste. A tím si vytvoří nějaký vztah k přírodě."

Čtyřicet žáků ze základní školy v Dolní Kalné na Vrchlabsku společně s učitelkami a vychovatelkami vyměnilo učebny za lesní paseku

„Nasypeme zbytek hlíny. Pěkně to udupej kolem dokola, aby stromeček krásně držel," na práci malých lesníků dohlíží zkušený hajný Petr Straka, který má lesní hospodářství v obci Dolní Kalná na starosti.

„Byl tady kůrovec a ještě do toho taky větrná kalamita. Takže to byla taková vynucená akce. Ale měli jsme zejména problém s tím kůrovcem. Ale to je momentálně na víc místech," říká Petr Straka.

Les jako velká učebnice přírody a života

Hajný dětem radí a pomáhá, vysvětluje jim, čím se kůrovec živí, jak se rozmnožuje a jak stromům škodí.

Stromy volají o pomoc. Porostou u nás palmy? Jak bude vypadat český les za 100 let?

Stromy trpí vedrem a suchem a volají o pomoc

Jak se tuzemské lesy vypořádávají se suchem? Jaká je situace v našem kraji? Jaké druhy stromů zvládají současnou situaci nejlépe? Jaké naopak hynou? Jaký důsledek může mít dlouhodobý nedostatek vláhy? Je zapotřebí změnit hospodaření v našich lesích?

Přiznává, že ho překvapilo s jakou chutí se školáci do práce vrhli:
„Postavili se k tomu výborně. Je to nejlepší parta, jakou jsem tady kdy měl. Makají, ani nemají čas na svačinu."

Vysazením stromků ovšem práce pro žáky v lese nekončí. V rámci turistického kroužku nebo hodin přírodopisu se sem budou vracet a hlídat, jak se mladým doubkům daří. V případě potřeby je také budou chodit zalévat.

Spustit audio

Související