Zajímá vás, jak vypadá speciální komentovaná prohlídka Legiovlaku pro neslyšící návštěvníky?

15. duben 2025

Pojízdné muzeum na kolejích, takzvaný Legiovlak, opouští Královéhradecký kraj. Za první dva dubnové týdny si ho na nádražích v Týništi nad Orlicí a Hradci Králové přišly prohlédnout tisíce návštěvníků. Byli mezi nimi i žáci s vadou sluchu ze specializované základní školy Štefánikova v Hradci Králové. 

Čtěte také

„Ještě jednou dobrý den, já vás vítám u nás na Legiovlaku.“ Průvodce Jan Steidler zahajuje jednu z komentovaných prohlídek Legiovlaku. Ta není úplně obvyklá - jsou na ní totiž dvě desítky žáků s vadou sluchu. „Legiovlak je takové pojízdné muzeum, kde uvidíte život našich legionářů v Rusku.

Děti s vadou sluchu Jan Steidler neprovází poprvé, proto už ví, jak na to. „Člověk musel značně přizpůsobit mluvu, musel zpomalit a snažit se mluvit co nejstručněji, ale jasně. Aby to ty učitelky dokázali přeložit do znakové řeči, která přeci jen nemá takovou variabilitu jako mluvené slovo.

To potvrzuje i učitelka ze Základní školy Štefánikova v Hradci Králové Lenka Dürrerová. „Jsme tady jak slyšící tak neslyšící pedagogové.

K těm průvodce mluvil. „Simultánním překladem slyšící kolegyně přeložila neslyšící kolegyni ve znakovém jazyce a neslyšící kolegyně poté předala látku zajímavým způsobem a opisem a zajímavější formou dětem.

Čtěte také

Na návštěvu Legiovlaku se nakonec víc připravovali učitelé než samotní průvodci. „Tak dostali jsme se ke slovnímu spojení Transsibiřská magistrála. Což je historický pojem, ale naši neslyšící pro tohle nemají znak.

Navíc je to dlouhé spojení. „Takže nejde vyspelovat, ani vysvětlit prstovou abecedou. Třeba v tomto případě muselo dojít k naprostému zjednodušení a opisu než k simultánnímu překladu.

Na závěr Jan Steidler dodává, že podobné prohlídky nejsou zase až tak časté. „Někdy máme pocit, že se nás bojí oslovit. Pojízdným muzeem na kolejích ovšem legionáři rádi provedou každého.

autoři: Jiří Hofman , baj
Spustit audio

Související