Zahrádka otevřena. Tento nápis se objevil na spoustě tabulí u restaurací. Majitelé se těší na hosty

17. květen 2021 07:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Káva, kavárna, předzahrádka České Budějovice

Majitelé restaurací otevírají své předzahrádky. Očekávají, že se jim zvednou tržby a zákazníci budou přicházet. Jaký je zájem lidí v centru Vrchlabí, to už je otázka na reportérku Kateřinu Kohoutovou, která tam zjišťovala aktuální informace.

Čtěte také

Stojím právě u jedné restaurační předzahrádky na náměstí ve Vrchlabí. Je tu otevřeno od 8:00 a zatím sem dorazilo konkrétně pět zákazníků. Dali si kávu a snídani, někdo pivo či víno. A všichni shodně říkali, že se opravdu moc těšili na otevřené zahrádky.

Počasí sice není úplně ideální na posezení venku, ale podstatné je, že neprší. Navíc majitel této restaurace se pečlivě připravil i na horší a chladnější počasí. Celá zahrádka je zastřešena velkými markýzami a jsou tu umístěny i ohřívače. Což je velmi příjemní a dá se tu pohodlně a v teple sedět.

Restauratéři i zákazníci musí dodržovat daná pravidla. Jaká to jsou? A respektují je?

Ze strany majitelů to představuje především povinnost zajistit, že na předzahrádkách musí být rozestupy mezi jednotlivými stoly ve vzdálenosti 1,5 metru. Stejná vzdálenost potom musí být i od okolí, tedy například od chodníku.

Čtěte také

U jednoho stolu mohou sedět jen maximálně čtyři lidé, tedy pokud to nejsou členové společné domácnosti.

A co se týká zákazníků, ti musí mít u sebe negativní výsledek testu na koronavirus nebo doklad o tom, že jsou očkováni. Případně, že nemoc covid-19 prodělali a jsou momentálně v ochranné lhůtě. Tohle ale nebudou kontrolovat samotní majitelé restaurací nebo číšníci.

Lidé musí mít takové potvrzení připravené pro případnou kontrolu pracovníků hygienické stanice nebo strážníků městské i státní policie, kteří takové kontroly budou vykonávat.

Jaké si majitelé restaurací slibují od znovuotevření zahrádek tržby? Pomůže jim to ekonomicky?

Ti, se kterými jsem hovořila tady ve Vrchlabí, tak v to doufají. Většina z nich sice měla otevřené takzvané výdejní okénko v podstatě po celou dobu, ale to podle nich příliš výdělečné nebylo. Spíš šlo o to udržet si zaměstnance a také kontakt se zákazníky.

Předzahrádka v centru Českých Budějovic, kavárna, restaurace, stolování

Zahrádky tedy podle nich budou přínosem, ovšem pochopitelně bude to záviset především na počasí. Bude-li hezky, zájem se dá očekávat. Ale podle aktuální předpovědi meteorologů to na příliš pěkné počasí v nejbližších dnech nevypadá.

Spustit audio

Související