Záhony květin jsou pýchou Libníkovic. Pečují o ně ale jen dříve narození, mladým se pracovat nechce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kvetoucí záhony květin jsou už několik desetiletí pýchou Libníkovic na Královéhradecku

Kvetoucí záhony květin jsou už několik desetiletí pýchou Libníkovic na Královéhradecku. Libníkovice na Královéhradecku se pyšní vzorově upravenými záhony. Obec se zhruba 150 obyvateli si na péči o zeleň zakládá, ale udržovat záhony svépomocí začíná být čím dál složitější.

Rozkvetlé záhony lemují hlavní silnici v Libníkovicích už více než 40 let. Jen v málo vesnicích v Královéhradeckém kraji to vypadá podobně jako tady.

O zeleň se většinou starají ti, kteří mají záhon před svým domem, říká nezávislý starosta Libníkovic Miloš Čistý: „Záhony udržujeme vlastními silami. V podstatě ti občané, kteří mají ty části se záhonky před svými domy, tak se o ně starají. Ty, které jsou mimo, tak máme dohodu s občany, kteří se o ně starají."

Čtěte také

Péče o květiny není jednoduchá a znamená soustavnou péči od léta až do podzimu.

Pro obyvatele Libníkovic je to velká časová zátěž a tak je čím dál složitější udržovat záhony v odpovídající kvalitě.

Kvetoucí záhony květin jsou už několik desetiletí pýchou Libníkovic na Královéhradecku

V posledních letech se obecní úřad snaží občany motivovat také drobným finančním příspěvkem.

Mladí na obecních záhonech pracovat nechtějí i když je to za peníze.Helena Klosová, místostarostka Libníkovic

„Celkem nás ta údržba vyjde kolem 20 tisíc korun ročně. Ale lidi se nám moc motivovat nedaří, protože ti mladí nechtějí pracovat i když je to za peníze," potvrzuje nezávislá místostarostka Libníkovic Helena Klosová.

O záhony se tak většinou starají starší lidé, kteří to do jisté míry berou jako svoji povinnost.

Nad dalším osudem obecních záhonů se vznáší otazník
„Uvidíme, jak nastane ta situace, jestli se nám podaří ještě některé z těch starších občanů přesvědčit, aby si přibrali další části. Nebo pokud nám na to budou stačit finanční prostředky, že bychom si najali nějakou firmu. Třetí možnost, ale ta nejhorší, je ta, že prostě ty záhonky zlikvidujeme a zatravníme. A budeme tam jen sekat trávu," říká starosta Miloš Čistý.