Žádný zázrak ještě nikdo nevymyslel. Rady doktorky farmacie Terezy Hendrychové na podporu hubnutí

29. květen 2024

Tématem radioporadny jsou dnes léky, přípravky i potravinové doplňky na podporu snížení hmotnosti, tedy přípravky na hubnutí. Naším hostem je PharmDr. Tereza Hendrychová, Ph.D. z Farmaceutická fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Čtěte také

Říkala jsem si, kdyby existoval nějaký takový univerzální lék nebo přípravek na hubnutí, tak bychom o něm už jistě dávno všichni věděli a užívali ho. Nemuseli bychom se hýbat ani cvičit. Takže takový přípravek asi u vás v lékárně nenajdu, předpokládám.
Je to přesně, jak říkáte, žádný zázrak dosud ještě nikdo nevymyslel. Vždy je to zejména o regulaci příjmu a výdeje energie. Tedy nějaký ten registrovaný léčivý přípravek nám může mírně pomoci v redukci hmotnosti.

Musíme tedy počítat s tím, že pro to budeme muset také sami něco aktivně udělat.
Určitě. Vždy je zapotřebí zařadit vhodnou fyzickou aktivitu. To, co kdo zvládne a co mu dovolí jeho zdravotní stav. A trošku se zamyslet i nad tím, co a v jakém množství nebo kdy jíme a konzumujeme.

Pokud se rozhodnete hubnout a kromě nadváhy trpíte ještě nějakým dalším chronickým onemocněním, vždy to konzultujte s odborníkem.
PharmDr. Tereza Hendrychová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Když se tedy chceme bavit o prostředcích a přípravcích, které by nám mohly pomoci při hubnutí, budou to léky na lékařský přepisy nebo i uvolněně dostupné?
Dostupné je obrovské množství doplňků stravy. Což jsou vlastně potraviny. Ale dostupné jsou i některé registrované léčivé přípravky, jeden z nich je dostupný dokonce i bez lékařského předpisu. A potom jich existuje několik ve vazbě právě na lékařský předpis.

Čtěte také

Pokud se rozhodneme hubnout, je vhodné to zkonzultovat s nějakým odborníkem?
Samozřejmě. Pokud člověk trpí kromě nadváhy nebo obezity ještě nějakým dalším chronickým onemocněním, například vysokým krevním tlakem, cukrovkou či artrózou velkých kloubů, kolen a kyčlí, tak by měl to své hubnutí vždy předem konzultovat s lékařem.

I pokud se budete snažit dlouhodobě zhubnout nějakou úpravou životosprávy, je vhodné se poradit samozřejmě i v lékárně, v některých lékárnách dokonce poskytují specializované poradenství založené na tzv. garantovaném kurzu, kterým lékárníci prošli. Seznam těchto lékárníků nebo lékáren najdete na webových stránkách České lékárnické komory.

Celou radioporadnu ohledně přípravků i potravinových doplňků na podporu snížení hmotnosti si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související