Žádné válení, studenti Zemědělské akademie v Hořicích mají o prázdninách praxi na školním statku
Studentům Zemědělské akademie v Hořicích sice skončil školní rok už v polovině června, chybějící dva týdny školní docházky si ale doženou - čeká je totiž letní praxe na školním statku. Desítky dětí se za prázdniny vystřídají v různých činnostech, které zkrátka nepočkají - a které se studenti navíc naučit musí.
Čtěte také
Takže úplně běžné prázdniny budoucí zemědělci nemají. „No, úplně ne. Každé ráno se postarat o kravičky, nahnat je na dojírnu a podojit, zároveň se postarat o telátka. Dát jim novou vodu, slámu, seno a všechny možné granule, které tady jsou. A také do jalovárny navozit seno a dát granule. Je toho docela hodně,“ popisuje student Ondra, že část prázdnin má pro studenty Zemědělské akademie a gymnázia v Hořicích trochu jinou podobu.
Podobná porce práce čekal i Michala, který se staral o 13 telat. „Vykydali jsme boudičky, znovu podestlat a odpoledne nakrmit.“
Další studenti se třeba zapojili i do žní. Například do svozu slámy z polí. To čekalo Martina. Jeho rodina má vlastní statek, ale tady je to přeci jen trochu jiná práce. „Jiná technika, větší pole a větší balíky slámy. Je toho víc než doma. Tam se na to nemusí tolik pospíchat. Tady je zkrátka větší statek.“
Ředitel školy Stanislav Neuman vysvětluje, že studenti sice zastanou dost práce, ale statek na ní nestojí. „My tady máme stálé zaměstnance. Jsme škola, to znamená, že je to pro žáky praxe a odborný výcvik, oni nám nenahrazují zaměstnance. Vykonávají tu praxi spolu s našimi zaměstnanci, kteří je to učí tak, jak to má vypadat. Vždy je u nich nějaký náš zaměstnanec, který na vše dohlíží, práci koriguje a dělá s nimi.“
To, že zemědělská škola nastavila svoji praxi na léto, má ještě jeden logický důvod. Řada zemědělských prací se odehrává právě v létě a třeba v lednu praxi ve sklizni rozhodně nezískáte.
Čtěte také
Potvrzuje to Stanislav Neuman. „Tak to prostě je, žně jsou v létě. I kdyby Ministerstvo školství spolu s Českou školní inspekcí daly hlavy dohromady, tak to zkrátka jinak nevymyslí. Žně budou pořád v létě.“
Na čtrnáctidenní praxi se střídají studenti, kteří mají za sebou první nebo druhý ročník školy. A to v poměrně malých skupinách. „Zpravidla se snažíme, aby bylo žáků tak 4 až 6, maximálně. Aby se k práci dostali. Nejde o to, aby tady 14 dní koukali. Je zapotřebí, aby jich zde byl takový počet, aby pro všechny práce byla. A něco se skutečně naučili,“ dodává ředitel školy Stanislav Neuman.
Studenti si na praxi vyzkouší různé práce, ale jedno mají společné. „Musí je to bavit, aby to fungovalo. Pokud to někoho nebaví, tak potom ta jeho práce stojí za houby, když to tak řeknu,“ uzavírá Martin.
Související
-
Luděk Homoláč: V zemědělství pracuje posledních 90 000 mohykánů. Musíme si vychovat dobré nástupce
Podíváme se pod pokličku zemědělcům v našem kraji. Jejich obor se musí dělat srdcem. Naším hostem je ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany a.s. Luděk Homoláč.
-
Pokud pracujeme s přírodou, tak máme vždy naději. Ona umí dělat zázraky, věří zemědělec Václav Jirka
S Václavem Jirkou z Jaroměře, včelařem a odborníkem v precizním zemědělství, budeme mluvit o lásce k zemědělství, díky které můžeme pomoci přírodě i krajině.
-
Mléko se nestáčí v hypermarketech! I to ukázal Chovatelský den na zemědělské akademii v Hořicích
Představit zemědělství trochu jinak a zblízka, měl za úkol Chovatelský den, který na svém školním statku uspořádala Zemědělská akademie a Gymnázium v Hořicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Projednávaný návrh zákona se na hony vzdálil tomu, co bylo obsahem lex Babiš II, vysvětluje soudce Uhlíř
-
480 úderů za 48 hodin. Izrael během útoků na Sýrii údajně zničil až 80 procent strategických zbraní
-
Smetana: Rusko přišlo o klíčový vliv. Povstalci v Sýrii využili válku na Ukrajině i dění v Izraeli
-
Liverpool je v Lize mistrů stále neporažený, Krejčího Gironu srazil penaltou Salah