Záchranu lidí pod ledem trénovali královéhradečtí hasiči

21. září 2010

Integrovaný záchranný systém (IZS) je koordinovaný postup jeho složek při provádění záchranných a likvidačních prací. Základní složky IZS tvoří: Hasičský záchranný sbor ČR a jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje jednotkami požární ochrany, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba. Hasičský záchranný sbor České republiky chrání životy, zdraví obyvatel a majetek před požáry a poskytuje pomoc při mimořádných událostech. Nejenom s ohněm však bojují hasiči. Běžná je jejich asistence při autonehodách, ekologických haváriích, nebo třeba pomoc se zabouchnutým bytem. Každý krajský hasičský sbor má navíc své potápěče. Ti královéhradečtí cvičili včera na opatovickém písníku zimní ponor. Na led se za nimi vydal i redaktor Jiří Fremuth.

Akademie Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR se v Hradci Králové zřejmě začne stavět v roce 2011. Podle slov šéfa republikových hasičů Miroslava Štěpána bude akademie na bývalém vojenském letišti sloužit jako výcvikové a školicí středisko pro všechny složky Integrovaného záchranného systému, tedy pro policii, hasiče a zdravotnické záchranáře. Výstavba přijde na bezmála dvě miliardy korun a velká většina peněz by měla přitéci z evropských fondů.
Centrum by mělo být funkční v roce 2013 a vzdělávat by se tam mohli i představitelé obecních samospráv. "Například starostové by tam mohli získat znalosti o postupech při mimořádných situacích nebo při zajišťování nouzového přežití obyvatel," uvedl Štěpán. Prohlásil také, že při zřizování centra se využije i nynějších budov, které mají historickou cenu. Část zhruba čtyřicetihektarového pozemku v areálu letiště pak zabere polygon pro praktický výcvik záchranářů. "Bude tam postaven například úsek dálnice, železniční křížení se silnicí nebo třeba i část tunelu. Tam se budou simulovat jednotlivé mimořádné události," řekl Štěpán. Počítá se i se širokou spoluprací s odborníky z vysokých škol z Hradce i Pardubic.

Záchranu lidí pod ledem trénovali královéhradečtí hasiči
Spustit audio