Zabezpečili jste chatu na zimu? Městská policie v Hradci Králové kontroluje zahrádkářské osady

18. listopad 2018 10:48

Zahrádkáři a chalupáři postupně zazimovávají své chaty. Do okrajových částí Hradce Králové proto teď častěji vyjíždějí hlídky Městské policie na kontroly. Zaměřují se na zabezpečení chat a chalup. Na jeden takový výjezd se spolu se strážníky do Březhradu vypravila i reportérka Lucie Peterková. 

Se strážníky hradecké městské policie Vladimírem Erbsem a Janem Větrovcem jsme dorazili do zahrádkářské oblasti v Červeném dvoře. Je tady poměrně klid.

„Tady je vesměs klid. A jsou tu dokonce i bydlící lidé. Takže pokud by se něco dělo, tak nám zavolají. Teď právě koukáme na bránu vstupu do části Mír, všechno je zabezpečené, kolega ještě zkusí, jestli je také branka zadělaná," říká Vladimír Erbs.

Nedobytné pevnosti teď připomínají některé chaty a chalupy

Kontrola chat a chalup

Na konci léta je řada majitelů doslova zabarikádovala v obavě, aby se přes zimu nestala jejich chata cílem zlodějů.

A Jan Větrovec jej doplňuje: „Zkoušíme prakticky všechno. Samozřejmě většinou se to prověřuje v nočních hodinách, protože tam je větší pravděpodobnost, že by se někdo mohl pokoušet o vloupání. Tady to zatím vypadá bez problémů, žádné známky vniknutí tu nejsou."

Policisté také kontrolují zabezpečení rozvodových elektrických skříní. Protože zloději často kradou různé elektrosoučástky a vůbec neřeší, jaké mohou způsobit následky.

„Násilné vniknutí do objektu by člověk hned viděl. Bude poškozena závora a vypáčeno nebo vylomeno ostění dveří," říkají zkušení policisté.

Městská policie v Hradci Králové kontroluje zahrádkářské osady

A vysvětlují: „Koukáme také, jestli nejsou někde vyražené okenice. Nebo nejsou vypáčené vstupní zámky u dveří. Samozřejmě ideální je, pokud mají lidé okenice zabezpečené panty. mají bezpečnostní zámky a další prvky, například osvětlení na fotobuňku, to také představuje jistou prevenci."

Zastavujeme u chaty pana Bažanta. A ptáme se jej, jak on zabezpečuje svou chatu na zimu: „Úplně běžně. Ale my v chatě nic cenného nemáme. Čerpadlo je již uklizeno. Branku zamykáme. Máme tady čtyři dozické zámky. A vedle soused tady dokonce i přes zimu bydlí. Takže to máme trošku pod kontrolou. Zatím tu není žádný problém."

Největší výhodou je mít dobrého souseda

Co by tedy měli majitelé chat udělat před příchodem zimy, aby své objekty ochránili před případnými nenechavci?

„Největší výhodou je mít dobrého souseda. Který se v případě potřeby podívá, jestli je vše v pořádku. A doporučujeme alespoň jednou za 14 provést osobní kontrolu, jestli je vše zamčeno, jestli je vypuštěná voda, aby sami sobě nepoškodili majetek," doplňuje Vladimír Erbs.

Kromě denních vyrážejí městští strážníci do zahrádkářských kolonií také v noci. A tvrdí, že nejpodstatnější je všímavost sousedů a zabezpečení nemovitostí samotnými majiteli.

Městská policie v Hradci Králové kontroluje zahrádkářské osady
autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související