Zaběhnutá soutěž Romano suno / Romský sen prodělala v koronavirovém roce řadu změn
Už od roku 1997 se koná soutěž Romano suno / Romský sen, která umožňuje dětem i dospělým uplatnit své znalosti romštiny v literární či audiovizuální tvorbě a popsat svůj svět. A kdo nechce psát či nahrávat, může do soutěže zaslat svá výtvarná díla. Ale i tato tradiční a zaběhnutá soutěž vloni kvůli koronaviru prodělala několik změn.
Soutěž Romano suno / Romský sen pořádá organizace Nová škola a v roce 2020 do ní přišlo přes 300 prací. To je sice méně než v předchozích letech, ale i tak to v době koronakrize považuje koordinátorka soutěže Marie Bořkovcová Podlahová za dobrý výsledek.
„Uzávěrku soutěže jsme museli posunout na podzim, protože na jaře některé romské děti nebyly v kontaktu ani se svými učiteli, natož s námi. Navíc jsme vydali Amare ternenge / Romští autoři píší pro mladé. To je výběr z výzvy, kterou jsme letos udělali navíc pro dospělé autory z Romano suno, aby nám napsali povídky pro mládež, protože jsme věděli, že právě knížky pro mládež v romské literatuře chybí. To, co se hezky postupně rozvíjí, je, že těch dospělých účastníků Romano suno je pořád víc a jsou aktivnější, z čehož mám radost. Jinak letos v hojném počtu přispěly olašské děti a spolu s Pavlem Oláhem, který je mluvčí maďarské romštiny, byla hodně zastoupena i maďarská romština, z toho mám také radost.“
Organizátoři soutěže každoročně navštěvují školy, kde pro děti pořádají semináře a tvůrčí dílny. I to bylo vloni jinak.
„Školy jsme navštívili méně než v předchozích letech. My děláme semináře o romské literatuře a o romštině a dílny tvůrčího psaní v romštině, sice jsme byli v méně školách, ale o té víc jsme byli v neziskových organizacích a různých volnočasových klubech. Tam je to oproti těm základním školám rozdílné v tom, že člověk může trošku protáhnout ten seminář i dílny, když děti mají zájem, není to v takovém časovém presu, a je tam těch dětí zpravidla méně, takže se každému můžete déle věnovat.“
Ze soutěže Romano suno každoročně vychází sborník.
„Sborník s vítěznými pracemi vyjde až jako dvojčíslo spolu s vítěznými pracemi roku 2021 v prosinci 2021. A Amare ternenge / Romští autoři píší pro mladé už jsme vydali a můžete ho mít hned – stačí napsat do Nové školy.“
Kvůli uzavření veřejných prostor a rušení veřejných událostí letos nemohla organizace Nová škola svět viděný romskými očima, zachycený v romské literatuře, dostat k široké veřejnosti stejně jako dřív. A tak začala publikovat podcast o romské literatuře s názvem Te merav.
„Te merav je zvolání Ať umřu! – tak se dušovali romští vypravěči, že to, co vyprávějí, je opravdu pravda. Ten název odkazuje právě k nim, i když romská literatura, přestože z vypravěčské tradice i čerpá, se na druhou stranu od ní i hodně posunula.“
Koncept podcastu se oproti původnímu plánu trochu změnil.
„Původní koncept byl, že v každém díle bude jeden z autorů nejstarší romské literatury a jeden současný, ale už po prvním díle jsem to pro ty následující zrušila a ty podcasty budou vždy jen o jednom autorovi, protože jinak byly moc dlouhé. První díl je o Eleně Lackové a Stáně Mikové, druhý bude o Evě Danišové a třetí o Teře Fabiánové. Čtvrtý teprve chystám a bude s Ivetou Kokyovou. Předpokládám, že publikovat je budeme tak ob měsíc.“
Do již dříve zmíněného souboru próz Amare ternenge / Romští autoři píší pro mladé přispělo šest romských autorek a autorů, kteří v autobiografických či smyšlených příbězích ztvárňují svět mladých lidí v jazyce svých prarodičů, v jazyce, který se dnes mezi mladými používá stále méně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.