Za Sokolské stezky získali cvičitelé ze Dvora Králové nad Labem titul Kolektiv Sokola roku 2020

25. říjen 2021

Tým cvičitelů Sokola Dvůr Králové nad Labem vymyslel, jak obohatit život v pandemii a přitom neporušit nařízení vlády. Za zpříjemnění života lidí z Královédvorska a okolí na podzim a v závěru loňského roku teď dvorští Sokolové získali celostátní ocenění Kolektiv roku 2020. 

Za sokolskou vzdělavatelkou, cvičitelkou a trenérkou Pavlínou Špatenkovou, která se podílela na vytvoření Sokolských stezek za zdravím, se do Dvora Králové nad Labem vydala redaktorka Vlaďka Wildová.

Čtěte také

Ve Dvoře Králové nad Labem a okolí se sokolům povedlo připravit deset Sokolských stezek za zdravím. Nejprve to bylo šest stezek, na kterých účastníci hledali krabičky s pokladem. Prémií pak byla sedmá stezka, bonusová.

Na podzim připravili Sokolíkovu pohádkovou stezku určenou především mladším dětem. Za devět dní se na ní vystřídalo kolem 450 osob, zdaleka to nebyly jen děti. Malí i velcí plnili zábavné úkoly na čtrnácti stanovištích. Akce se účastnili jak sokolové, tak široká veřejnost. Ohlasy a e-maily na úspěšnou a zajímavou akci byly velké.

Čtěte také

Následovala Sokolíkova městská stezka. Ta vedla po městě a účastníci hledali odpovědi na otázky podle plánu města. Akce byla určena především školní mládeži, ale příležitosti vyjít si městskou stezkou za zdravím využili i dospělí a rodiny s dětmi. Tentokrát se zapojilo na dvě stovky lidí.

Všechno bylo uzavřené, všechno bylo jinak. Ale poutníci přišli!

„Sportoviště byla zavřená, biografy, divadla.. A my si při přípravě stezek původně říkali, že když nikdo nepřijde, tak si to alespoň užijeme my, potěšíme svoje děti a nějaké ty naše sokolíky. … Ale všechno bylo jinak. Na stezky dorazila široká veřejnost," vzpomíná s úsměvem Pavlína Špatenková, sokolská vzdělavatelka, cvičitelka a trenérka.

Čtěte také

Poslední desátá stezka byla připravena o Vánocích jako Sokolíkova vánoční stezka. Byla to vánoční vycházka s pětadvaceti zastaveními, která poutníky seznámila s vánočními zvyky.

Na konci cesty třeba zdobili i sokolský vánoční stromeček, ke kterému mohli zájemci přinést něco na přilepšenou zvířátkům. A ve skále na ně čekalo překvapení - osvětlený betlém. Této stezky se za sedm dní zúčastnilo kolem 400 lidí.

„Říkali jsme si, že ta vánoční stezka musí být něco extra. A ono se to povedlo. Na Záboří vzniklo magické místo s betlémem, to se musí zažít. Celý týden sem proudili poutníci, kteří si s námi přišli užít adventní čas. Bylo jich opravdu hodně a my měli radost!"

Ve Dvoře Králové nad Labem se sokolům povedlo připravit deset Sokolských stezek za zdravím

Sokolské stezky celkem vylákaly k procházkám v přírodě víc než tisíc lidí z Královédvorska a okolí. Tým cvičitelů tak dokázal zpříjemnit život za nouzového stavu mnoha lidem, ocenění si tak určitě zaslouží!

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.