Za poklady královských věnných měst putoval Petr Voldán

Město dračí síly, to je Trutnov v okouzlujícím podhůří Krkonoš a údolí meandrující Úpy

Královská věnná města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou rozhodně nemůžete vynechat. 

Po návštěvě Dvora Králové nad Labem se podíváme do Trutnova. Kromě obvyklých finančních odvodů dodávalo město pro královský dvůr speciálně plátno. Po lososech z Jaroměře a mřenkách ze Dvora Králové nad Labem tak hledám stopy po artiklu, který není ani z vodní řiše, ani nepatří mezi živé tvory. Tradiční ovšem plátno také bylo. Ale jak zaznamenává i rozhlasový mikrofon, tradice je tradice, realita je už jiná a najít stopy té textilní není ani v Trutnově už tak snadné. Nakonec ale v pořadu uslyšíte i klapot tkalcovského stavu, za který se v “Domě pod jasanem”, kde sídlí Tkalcovské muzeum, posadil i reportér Petr Voldán.

Trutnov - původně se jmenoval Úpa - je město s bohatou historií, což si můžete ověřit i v Muzeu Podkrkonoší. A na stopy dějinných událostí narazite i po celém městě. Například dlážděné naměstí měli v Trutnově už v polovině 16.století. Co vás asi určitě zaujme, to bude rozsáhlý komplex podloubí, které lemuje nejen Krakonošovo náměstí. Prostor, kde se obchodovalo, ale kde se odehrávaly přiběhy života celého města, rozšiřuje možnost procházet se podloubím i za špatného počasí také v přilehlých ulicích. Což je ojedinělá rarita, o které je v pořadu také řeč.

Krakonošovo náměstí v Trutnově i s kašnou

Trutnov, vedle toho, že patří mezi Královská věnná města, je také městem draka. Jak se dostal i do městského znaku, proč kovový drak visí od května do září na budově věže Staré radnice, kde najdete pověst o zabití trutnovského draka jako dřevěnou pohyblivou legendu a kde bývala Dračí ulička - také to všechno vám poví Petr Voldán a jeho hosté v dalším pokračování pořadu Za poklady českých královen.

Připomeneme vám i některé zajímavé trutnovské rodáky, mezi které patří generál von Gablenz, cestovatel, kartograf a misionář Samuel Fritz, průkopník letectví Igo Etrich a řada dalších pozoruhodných osobností. Nebudete ale jen v zajetí historie. Trutnov se proměnil z města textilu v centrum elektrotechniky. Což neznamená jen firmy s tímto zaměřením, ale i specializované školy, oboustranně výhodné vazby se světem a hlavně pracovní příležitosti.

Za tkalcovský stav se v “Domě pod jasanem”, kde sídlí Tkalcovské muzeum, posadil i reportér Petr Voldán

Druhé největší město Královéhradeckého kraje leží v okouzlujícím podhůří Krkonoš v údolí meandrující řeky Úpy. V Trutnově a jeho okolí se nachází mnoho památek na prusko-rakouskou válku 1866. Řada pořádaných akcí ve městě se váže k jeho bájnému založení a pověsti o drakovi, kterého má ve svém znaku.

Centrem společenského a kulturního života je UFFO, Stavba roku 2011. V souvislosti s Trutnovem jistě není třeba připomínat osobnost Václava Havla a nedaleký legendární Hrádeček, kde mimo jiné vznikala Charta 77.

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

Zaplněné Krakonošovo náměstí v Trutnově

Krakonošovo náměstí
Je centrální náměstí se Starou radnicí, barokním jedenáctimetrovým sloupem Nejsvětější Trojice, Krakonošovou kašnou, kamennou pamětní deskou prusko-rakouské války roku 1866, sochou císaře Josefa II. a v neposlední řadě malebným podloubím měšťanských domů s rysy baroka, klasicismu a secese.

Kostel Narození Panny Marie
Vznik trutnovského hlavního kostela spadá již do období založení města. Jedná se o klasicistní novostavbu s pozdně barokními prvky, s věží vysokou 64 metrů, s varhanami z roku 1910, které mají 3000 píšťal. Nynější zvony byly na věž vyzdviženy 30. srpna 1991 a nesou označení Maria (850 kg), Václav (320 kg), Ludmila (220 kg) a Josef (65 kg), opraven byl i starý zvon Vojtěch.

Trutnovské UFFO světovou stavbou roku 2011?

02534254.jpeg

Trutnovské kulturní a společenské centrum UFFO - krajská stavba roku 2011 a vítěz 19. ročníku soutěže Stavba roku České republiky, může získat i celosvětový titul.

UFFO - Společenské centrum Trutnov
Moderní kulturní prostor, jenž se v rámci České republiky pyšní výjimečnou variabilitou svých uspořádání, nese svůj netradiční název na počest trutnovského rodáka, literáta a politika Uffo Horna. Pořádají se zde klasická i alternativní divadelní představení, koncerty, plesy, kongresy a další kulturní a společenské akce. Galerie Uffo představuje především díla současného výtvarného umění. Prostranství před budovou na náměstí Republiky zdobí sousoší Smečka od prof. Michala Gabriela. Díky nesporné architektonické kvalitě získalo UFFO titul Stavba roku 2011.

Monumentální pomník generála Gablenze byl odhalen v roce 1868 na vrchu Šibeník. Je místem posledního spočinutí velkého vojevůdce a také rozhlednou po někdejším bojišti a po okolní krajině. Kaple sv. Jana Křtitele, neboli Janská kaple, je němým svědkem nejkrutějších bojů bitvy u Trutnova. Její nejbližší okolí se stalo vojenským hřbitovem a je pietně upraveno. V interiéru kaple je malé vojenské muzeum.

Ocelový obelisk, pomník generála Gablenze

Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Přibližně 8 km od Trutnova poblíž silnice do Žacléře nad obcí Babí se zvedá dělostřelecká tvrz Stachelberg. Největší moderní pevnost v Čechách je dnes vojenským muzeem se zpřístupněnou částí podzemí se spletí skladišť, kasáren a komunikačních chodeb.

Stachelberg, největší dělostřelecká tvrz v Čechách. Jako dvanáctipatrový panelák otočený do země

Obr na úpatí Krkonoš. Pevnost Stachelberg je největší dělostřeleckou tvrzí v Čechách

Dělostřelecká tvrz Stachelberg na Trutnovsku letos poprvé otevře brány o měsíc dříve než je běžné. První letošní návštěvníky přivítá už na Velký pátek 30. března. Jak se reportérka Jana Házová dozvěděla od Miroslava Kejzlara, do posledních chvil se tam pilně pracovalo. 

Historický důl Kovárna v Obřím dole pod Sněžkou
Vstup do středověkého důlního díla je u bývalé boudy Kovárna, ve stoupání na Slezskou boudu. Cesta z centra Pece pod Sněžkou sem trvá necelou hodinu a půl. K výběru jsou dvě trasy podzemím - trasa A vhodná pro každého a trasa B pro náročné a odvážné. Ti mají šanci sestoupit labyrintem chodeb až do padesátimetrové hloubky nejvyšší české hory.

Naučná stezka "Po stopách války 1866 - Den bitvy u Trutnova 27. června"
Úvodní panel naučné stezky se nachází na Krakonošově náměstí. Tento místní úsek, zabývající se bitvou u Trutnova 27. června, je součástí dálkové cyklistické trasy, která směřuje z polského příhraničí (první panel se nachází v Kamienné Góře) přes Trutnov do Dvora Králové nad Labem a dále až na bojiště Chlum u Hradce Králové. Místní cykloturistický okruh měří 11 km a začíná i končí u památníku generála Gablenze.

Vlčí roklí lze projít mezi Adršpašskými a Teplickými skalami

Adršpach
Jen 20 kilometrů od Trutnova leží skalní město Adršpach. Prohlídkový okruh měří 3,5 km, skalní město je též vyhledávaným terénem pro skalní lezení.

Můžete také soutěžit o zajímavé ceny, včetně publikace “Královny a jejich věnná města”. Abyste některou z cen získali, stačí odpovědět správně alespoň na pět otázek, které uslyšíte každou neděli po odvysílání pořadu. Odpovědi posílejte buď písemně na adresu Český rozhlas Hradec Králové, Havlíčkova 292, PSČ 500 02 Hradec Králové nebo elektronicky na adresu hradec@rozhlas.cz

A teď už třetí soutěžní otázka k pořadu z věnného města Trutnova. Který trutnovský rodák je autorem první podrobné mapy řeky Amazonky? Napovíme vám, že je po něm pojmenována jedna z ulic na trutnovském Červeném Kopci.

Příští neděli vás Petr Voldán v pokračování letního putování po Královských věnných městech pozve do Nového Bydžova.

V seriálu dokumentů na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové vám postupně přiblížíme historii i současný život devíti věnných měst českých královen. 

autoři: Milan Baják , pvo
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.