Za okny jsou třeskuté mrazy, přesto brzy přijde jaro a s ním i Velikonoce. Muzea už chystají výstavy

15. únor 2021 09:36
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hana Váňová je autorkou nádherných kraslic, které se ani nedají popsat

Muzeum Náchodska chystá pro návštěvníky pravidelné akce i v současné době, kdy není jisté, jestli je někdo vůbec uvidí. Jedna z nich se týká blížících se velikonočních svátků a v těchto dnech vzniká ve staré roubené škole v Polici nad Metují.

"Já jsem to tady uklidila, abychom se na to mohli podívat. Už jsem jich pár vybrala na ukázku."
V netradičním času, kdy je za okny opravdový mráz, tak se díváme na Velikonoce.
"Přinesla jsem slepičí a husí kraslice," říká Hana Váňová, autorka nádherných kraslic, které se ani nedají popsat.

Čtěte také

"Dělám to už teď zhruba desátým rokem, kdy se tomu věnuji naplno. Jinak jsem to zkoušela dříve různými technikami, ale mám ráda malování. Takže techniky jako gravírování kraslic nebo zdobení voskem, ty se u mne neujaly. Zůstala jsem u štětců a barev."

Z mého laického pohledu jsou to nádherné folklórní motivy.
"Poslední roky se zaměřuji na to, že chodím po různých muzeích a koukám na regionální vzory. Nejvíc mne fascinují malované skříně a vyšívané ubrusy. Takže potom si to vystylizuji, hodím si to maličko do moderny a tady pak vidíte výsledek."

Hana Váňová je autorkou nádherných kraslic, které se ani nedají popsat

Sešli jsme se ve staré roubené škole v Polici nad Metují. Proč právě tady a proč nad kraslicemi?

"I v této době nás neopouští optimismus a chystáme další výstavu kraslic, kterou jsme měli naplánovanou pro letošní rok," vysvětluje správkyně Drahomíra Večeřová.

Čtěte také

A Pavel Frydrych z takřka sousedního Muzea papírových modelů doplňuje.
"Naše Muzeum papírových modelů navrhlo paní Váňovou na titul Mistr rukodělné výroby Královéhradeckého kraje. A v muzeu její kraslice máme. Teď jsme se sešli kvůli tomu, že je třeba výstavu vymyslet a v rámci spolupráce se snažíme i pomoci se samotnou instalací a realizací."

Existuje už představa, kolik kraslic na výstavě bude?
"Tak to ještě určitě nemám. Protože já maluji postupně, abych měla co ukázat. Chci to dál rozvíjet, aby to lidé viděli. Hlavně děti, aby vnímaly rukodělnou práci."

Kolik kraslic tedy paní Váňová doma může mít?
"Já nemám doma normální skříně, já mám regály. A v nich krabice s desítkami vajec. Já maluji celý rok."

Pokud budou muzea otevřena pro veřejnost, tak návštěvníci staré roubené školy v Polici nad Metují uvidí tuto výstavu od 19. března.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související