Za jakých podmínek budou mít obyvatelé Rokytnice v Orlických horách zajištěné teplo na příští rok?

18. prosinec 2022 08:18

Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku stále nemá zajištěné dodávky tepla od nového roku. Zatím má město uzavřenou krátkodobou provizorní dohodu do 31. prosince s dodavatelem Ekoenergy Moravia. S tím se koncem října Rokytnice nedohodla na zvýšení ceny za služby, vypověděla mu smlouvu a firma pak na čtyři dny dodávky přerušila. 

Jak jednání o nové smlouvě pokračují, to sleduje reportér Jakub Vik.

Čtěte také

Město teď podle nového, právně poradenského posudku, může uzavřít další krátkodobou smlouvu a to maximálně na půl roku. Tím by získalo čas na případné vypsání výběrového řízení, ze kterého by vítěz pak mohl získat víceletou smlouvu.

Původní smlouvu, kterou město v říjnu vypovědělo, měla firma Ekoenergy Moravia uzavřenu do května roku 2027. Podle dřívějšího vyádření majitele Luďka Kocha chce firma topit nadále, až do tohoto původního termínu.

Druhou možností, kterou si také město nechalo u právní společnosti zpracovat, je možný odkup vybavení kotelen, ve kterých by pak mohlo začít topit samo.

Jaká je ale nakonec preferovaná varianta města, to jsme se na zasedání zastupitelstva nedozvěděli.

Bude se měnit cena tepla pro samotné odběratele?

Čtěte také

Nejdříve připomenu, že cena tepla se v Rokytnici v Orlických horách zvedla od 1. prosince letošního roku. Znovu se zvedne i od 1. ledna 2023, a to na 1 760 korun za gigajoule. A od 1. února 2023 by se ta cena mohla zvednout znovu. A to pravděpodobně pouze pro některé odběratele. Tam bude záležet na kotelně, odkud teplo dostávají.

Finanční výbor totiž na zasedání zastupitelstva přišel se zprávou o hospodaření městské společnosti Centep, která teplo do domácností distribuuje, s tím, že dlouhodobě hospodaří s minimálním ziskem, který neumožňuje tvořit rezervy. Zároveň také výbor potrdil, že společnost teď nemá na své fungování dostatek finančních prostředků.

Jak na tuto špatnou finanční situaci své společnosti, která teplo distribuuje, město reaguje?

Čtěte také

Společnost Centep podle zprávy finančního výboru v tuto chvíli nemá na účtu peníze na zaplacení paliva na druhou polovinu prosince. Proto jí město muselo poslat jednorázový příplatek půl milionu korun, který by firma měla někdy v budoucnu, až bude mít z čeho, vrátit zpět do městského rozpočtu. Tyto peníze šly z vyšších výnosů daní, které momentálně město má.

Současně zastupitelé rozhodli také o tom, že město poptá u banky zřízení kontokorentního účtu na milion korun. Aby i do budoucna měla firma Centep zajištěné finanční prostředky na palivo.

Kdy tedy bude město jednat se současným dodavatelem Ekoenergy Moravia?

Vedení Rokytnice v Orlických horách se má s majitelem firmy Luďkem Kochem sejít v pondělí 19. prosince. Nebude to však přímo ve městě, ale vedení pojede do Brna, odkud firma pochází. Tam by tedy mohlo dojít k dojednání podnímek na dodávky tepla od 1. ledna roku 2023.

autoři: Jakub Vik , baj
Spustit audio

Související