Za 30 let miliony stehů. Vyšívání je titěrná ženská práce, ovšem jen dokud se do ní nepustí muž

12. duben 2019

Vyšívané gobelíny Jaroslava Jošta jsou obrovské, hýří energií a odvážnými barvami, zobrazují živly, mýtické titány i biblické hrdiny a jen na těch právě vystavených ve Výstavní síni Muzea Náchodska je 5 miliónů stehů.

Můžete si jich tam prohlédnout více než čtyřicet a to zdaleka není celé vyšívané dílo Jaroslava Jošta z Náchoda, který se tvorbě svých jedinečných gobelínů věnuje více než třicet let. Má jich už tolik, že zcela přeplňují jeho byt.

I mužům učarovaly šité gobelíny. Na cyklus Starý zákon potřeboval Jaroslav Jošt víc než 900 000 stehů

Jaroslav Jošt z Náchoda se věnuje gobelínům

Gobelíny takřka přeplňují byt Jaroslava Jošta. Přesto se sám cítí v prostorách plných rozmanitých věcí, obrazů a vkusných drobností velice dobře. Všechno mu totiž dodává příjemné rozjímání a nápady pro další tvorbu. Pouze stropy zůstaly v kontrastu se zbylým prostorem prázdné. „Ale i na ty časem dojde," vždy s úsměvem, ale ve vší vážnosti, přesvědčuje autor své okolí.

V mládí se vyučil tiskařem, pak si udělal grafickou školu, výtvarničina ho baví celý život. Své výtvarné nadání bohatě uplatnil také jako letitý člen náchodské loutkové scény Dětem pro radost, kde tvořil loutky i kulisy.

Informace o uměleckých stylech získal při pozdějším studiu Lidové konzervatoře při loutkovém divadle Drak v Hradci Králové. Jeho výtvarný rukopis je naprosto ojedinělý a jak se ve Výstavní síni Muzea Náchodska přesvědčila Romana Pacáková, nesou ho i jeho gobelíny. A jejich autor Jaroslav Jošt na své první samostatné velké výstavě doslova zářil štěstím.

Jaroslav Jošt si na vernisáž své výstavy připravil také jedno velké překvapení. Pro Muzeum Náchodska vyšil velký gobelín s motivem náchodského hradu, dnešního zámku, jak vypadal v roce 1538. Ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari byl nečekaným darem velmi potěšen a přislíbil, že pro darovaný gobelín najde v expozici muzea důstojné místo.

Gobelíny Jaroslava Jošta ve Výstavní síni Muzea Náchodska

Kreslit a malovat Jaroslava Jošta bavilo už jako malého kluka. Měl rád hrady a zámky, na kterých obdivoval nejvíce právě gobelíny. A protože je z Náchoda, velkou inspirací mu byla také slavná sbírka obřích gobelínů na náchodském zámku. Majitel náchodského panství Ottavio Piccolomini koncem 17. století nashromáždil okolo padesáti nástěnných tapisérií. Předlohou některých z nich byly obrazy významných malířů. Do současnosti se dochovalo devět unikátních gobelínů, které patří k našim nejvýznamnějším uměleckým památkám.

Do vyšívání se pustil jen tak pro radost

Jaroslav Jošt se do vyšívání pustil jen tak pro radost, jako do mnoha jiných textilních technik, kterými se ze zájmu zabýval. Začínal s menšími formáty měsíčních znamení a květinovými motivy. Intenzivně se vyšívaní gobelínů začal věnovat až koncem 90.let. A jak to tak bývá, zkusil to, chytlo ho to a z koníčka se postupně stala náplň jeho života.

Gobelíny Jaroslava Jošta ve Výstavní síni Muzea Náchodska

Za třicet let vyšil milióny stehů, postupně zvětšoval formát a našel si svůj odvážný a nezaměnitelný "gobelínový" styl. Jeho dílo je tak rozsáhlé, jako by posledních třicet let nedělal nic jiného. Ovšem tak úplně to není. Vyšívá hlavně po večerech. Ale je také milovaným dědečkem, vášnivým zahrádkářem, stará se o plantáž jahod, kterými poděluje především vnoučata a jeho rodina ho ve všem, co dělá, podporuje.

Výstavu vyšívaných gobelínů Jaroslava Jošta můžete ve Výstavní síni Muzea Náchodska v Náchodě navštívit až do 5. května.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka