Z Ukrajiny před válkou už do České republiky uprchlo přes sto tisíc lidí. Přibývají i na Broumovsku
V Česku stále přibývají uprchlíci z Ukrajiny, speciálně zřízená asistenční centra jich denně odbavují tisíce. Část lidí utíkajících před válečným konfliktem zůstává ve velkých městech, jiní ale míří třeba i do příhraničí. Jaká je aktuální situace na Broumovsku zjišťoval reportér Václav Plecháček.
V broumovském výběžku je momentálně zhruba stovka uprchlíků z Ukrajiny. Odhaduje to jeden z koordinátorů pomoci Martin Minařík. Asi o polovinu zmiňovaného počtu se podle něj starají příbuzní a známí, druhá polovina se s žádostí o pomoc obrátila na úřady.
Čtěte také
Ty zatím místa pro ubytování uprchlíků mají a pomáhají jim vyřizovat potřebné formality, jako je třeba registrace v krajském asistenčním centru.
Včera se mimořádně sešli starostové 14 obcí sdružených v Dobrovolném svazku obcí Broumovsko a dohodli se na zřízení fondu na pomoc uprchlíkům. Každá z obcí do něj vložila 20 tisíc korun, což je nejvyšší možná částka o které může bez rady nebo zastupitelů rozhodnout starosta.
Peníze momentálně slouží k pokrytí těch nejdůležitějších výdajů spojených s příchodem Ukrajinců. Tedy vybavení domácností, doprava na úřady, dalších se například rozbilo auto, kterým z Ukrajiny přijeli a je samozřejmě zapotřebí i tohle řešit.
Dokáží se města a obce v Broumovském výběžku o uprchlíky postarat i v dalších měsících?
Podle některých starostů to může být problém. Řada nabídek na ubytování pro lidi z Ukrajiny totiž přišla například z kempů a táborů.
Čtěte také
Je proto možné, že jejich majitelé a provozovatelé u sebe uprchlíky nechají jen několik týdnů, maximálně měsíců. Zkrátka do začátku hlavní turistické sezóny.
Co bude dál totiž nikdo neví. Lidí utíkajících před válkou přitom může v dalších dnech a týdnech dál výrazně přibývat. Toho se obává třeba starosta Broumova, kteří říká, že peníze pro lidi z Ukrajiny zatím město bere ze svého rozpočtu. Jak dlouho to ale bude možné netuší.
A v příhraničí navíc není pro utečence práce, alespoň to tvrdí starosta Broumova. I to tedy může v budoucnu znamenat problémy.
Je situace podobná i jiných částech Královéhradeckého kraje?
Čtěte také
Je to různé a situace se liší. Jiné je to ve velkých městech a jejich okolí a naopak třeba ve zmiňovaném příhraničí a dalších místech, kde je dlouhodobě nedostatek pracovních příležitostí a také více lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách.
Ptal jsem se například v Úpici na Trutnovsku, to je město s asi 6 tisíci obyvateli. Tam zatím evidují pouze tři rodiny z Ukrajiny a místo mají pro asi padesát dalších. Bydlení jim nabízí v městských ubytovnách nebo bytech. Nabídky práce se ale tamního starosty dají spočítat na prstech jedné ruky.
A samozřejmě i tam je otázka, jak by to vypadalo, kdyby se do Úpice a okolí najednou nastěhovalo několik desítek či dokonce stovek uprchlíků z Ukrajiny.
Související
-
Domov sociální péče v Tmavém Dole připravil lůžka pro ukrajinské seniory a matky s dětmi
Jen co v Domově sociální péče v Tmavém Dole dokončili výstavbu nového pavilonu a přestěhovali klienty do nových prostor, začali opět přesouvat nábytek z místa na místo.
-
Z přehlceného pražského asistenčního centra pomoci Ukrajině míří uprchlíci do krajských center
Pražské asistenční centrum pomoci Ukrajině nezvládá nápor uprchlíků z válkou zasažené země. Jsou proto přesměrováváni do méně vytížených krajských center.
-
Z výcvikového střediska hasičů ve Velkém Poříčí je centrální sklad humanitární pomoci pro Ukrajinu
V centrálním skladu humanitární pomoci pro Ukrajinu ve výcvikové středisku hasičů ve Velkém Poříčí na Náchodsku je neustále živo.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stávku kolegyň v administrativě podporujeme. Jejich platy jsou mizerné, říká šéf Unie státních zástupců
-
5 dní se Rusové snaží prolomit naši obranu v Kurské oblasti. Vojáci stojí pevně, říká Zelenskyj
-
Praktičtí lékaři na konci října na dva dny zavřou ordinace. Protestují proti úhradové vyhlášce
-
Politolog Just: Zvyšování platů politiků je důsledek zákona. Vláda si jen vybrala špatné načasování