Z „okaté“ budovy Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové „vyplujete“ za vzděláním i relaxem

20. srpen 2025 07:51

V prázdninovém rozhlasovém speciálu Léto ve městě, který je mimo jiné věnovaný i letošnímu 800. výročí založení města Hradec Králové, vám představíme "okatou" budovu na břehu řeky Orlice, Studijní a vědeckou knihovnu. Přehlédne ji jen málokdo. Její kulaté oči, jimiž se „dívá" na svět ve svém okolí, zaujaly i redaktorku Vlaďku Wildovou.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové byla založena v roce 1949, tehdy pod názvem Státní studijní knihovna. V roce 1958 se stala krajskou knihovnou. Současný název získala v roce 2001, kdy se jejím zřizovatelem stal Královéhradecký kraj. Od roku 2008 sídlí na levém břehu řeky Orlice u Moravského mostu, v moderní a architektonicky oceňované budově, její součástí je i galerie U Přívozu.

Okatá stavba se schodištěm ve tvaru helvetského kříže

Betonová stavba, s půdorysem ve tvaru X a s fasádou s množstvím charakteristických kulatých dřevěných oken, vzbuzovala při dostavbě nadšení, i nelibost.

Čtěte také

Byla a je to pochopitelně věc názoru, nelze ale popřít, že tu máme co do činění s nepřehlédnutelnou a zajímavou architekturou od autorů ze společnosti Projektil architekti Praha ve složení Roman Brychta, Adam Halíř a Petr Lešek.

Při vchodu do budovy zaujme hlavně schodiště ve tvaru helvetského kříže. Vestibul je centrálním prostorem přes dvě patra; je prosvětlený kruhovým atriem s hlavním schodištěm procházejícím celou budovou až ke střešnímu světlíku.

Z "okaté" budovy Studijní a vědecké knihovny v Hradci  Králové „vyplujete" za vzděláním i relaxem

Patro vestibulu s internetovým klubem, studovnou a sedacími koutky je vizuálně propojeno dalšími kruhovými otvory. Vnitřní balkony, nesoucí zajímavá a nestandardní schodiště, podobně jako nedotažené stropy na konci jednotlivých hal, umožňují četné pohledy do otevřených sousedních podlaží a zprostředkovávají nevšední zážitky. Budova má jedno podzemní a pět nadzemních podlaží.

Bezpečná, bezbariérová, plná knih a života

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové má bohatý fond oborné literatury, velký výběr beletrie, časopisů, komiksů a jiných dokumentů, provozuje mimo jiné Digitální knihovnu, informační a rešeršní služby, digitální členství, výdejní automat.

Čtěte také

Připravuje workshopy pro školy, kulturně-vzdělávací pořady, autorská čtení, výstavy, i Univerzitu volného času.

„Máme tu program nejen pro vědce a studenty, ale také pro seniory a širokou veřejnost. Jsme zkrátka vstřícným prostorem pro všechny. Ve vzdělávání, zábavě, zážitcích, i odpočinku," dodává na závěr Vladimíra Buchtová z oddělení PR Studijní a vědecké knihovny a upozorňuje, že při letní návštěvě má interiér díky způsobu aktivace betonového jádra i konstantní příjemnou teplotu mezi 15 až 20 stupňů Celsia.

Při návštěvě určitě nepřehlédněte ani nástěnné malby od Martiny Novotné, které oživily a uvedly v pohyb nehybnou šedou barvu betonu. Pokud chcete fresky, které jsou dnes spíše ojedinělým unikátem, obdivovat zblízka, je třeba se za nimi vydat do útrob knihovny. Odměnou vám bude zářivý zážitek netypické malby.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové je veřejná univerzální knihovna. Svými službami a knihovními fondy zaručuje knihovna právo všech občanů na informace a zajišťuje jim rovný a neomezený přístup k těmto informacím. Oficiální vznik Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové se datuje k roku 1949, její historie je však mnohem delší. Prvopočátky knihovny lze nalézt již v roce 1896, kdy vzniklo Městské průmyslové muzeum v Hradci Králové, jehož součástí byla i knihovna s čítárnou.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat